Task-based language teaching revisited: Examining EFL instructors' perceptions, awareness and preferences
Görev tabanlı dil öğretimi yaklaşımına yeniden bir bakış: İngilizce öğretmenlerinin algıları, farkındalıkları ve tercihleri
  1. Tez No: 872225
  2. Yazar: İLKNUR ACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVGİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Görev Tabanlı Dil Öğretimi (GTDÖ), yabancı dil öğretiminde öne çıkan bir yaklaşımdır ve gerçek hayat dil kullanımını teşvik etmede etkilidir. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı yabancı dil öğretimi yapan öğretim elemanlarının GTDÖ'nın Türkiye'deki hazırlık okullarında uygulamasına ilişkin farkındalıklarını, tercihlerini ve bakış açılarını araştırmaktır. Bu amaçla, araştırmacı bir Likert ölçeği anketi oluşturmuş ve Ankara, Türkiye'deki farklı hazırlık okullarında çalışan 201 EFL öğretmeninden bilgi toplamıştır. Veriler, tanımlayıcı ve çıkarımsal istatistikler kullanılarak analiz edilmiş ve bulgular, GTDÖ eğitimi konusunda farkındalığın yüksek olan katıılımcılar ile GTDÖ hakkındaki olumlu algı arasında bağlantılı olduğunu göstermiştir. Ayrıca, çalışma, öğretmenlerin GTDÖ ile ilgili olumlu görüşlerinin, öğrenci merkezli bir metodoloji olaması, işbirlikçi öğrenme ve gerçek dünya iletişimini teşvik eden bir yöntem olduğunu vurgulamıştır. Tam tersine, olumsuz görüşler arasında ise kalabalık sınıflar, GTDÖ'ye ya da grup çalışmasına aşina olmayan öğrenciler, ve sınıfta GTDÖ uygulaması için kaynak eksikliği yer almıştır. Öğretim görevlilerinin tercihlerine göre, özellikle GTDÖ eğitimi almış öğretmenler arasında, konuşma dersleri GTDÖ uygulamak için en çok tercih edilen beceri olduğu ortaya çıkımıştır. Her şey göz önünde bulundurulduğunda, çalışma, Türkiye'deki EFL öğretmenlerinin GTDÖ hakkındaki görüşleri, deneyimleri ve tercihleri hakkında değerli bilgiler sunmaktadır. Dil eğitimi müfredatlarının ve mesleki gelişim programlarının tasarımı bu verilerden faydalanabilir.
Özet (Çeviri)
Task-Based Language Teaching (TBLT) is a prominent approach to teaching foreign languages and is effective in encouraging real-world and authentic language use. Therefore, the purpose of this study is to investigate the awareness, preferences, and perspectives of EFL instructors about TBLT and its implementation in Turkey. To this end, the researcher constructed a Likert-scale survey and gathered information from 201 EFL teachers employed by different preparatory schools in Ankara, Turkey. Data were analyzed through descriptive and inferential statistics and the findings show that greater familiarity and favorable perceptions were connected with TBLT training. Besides, the study highlighted the teachers' favorable opinions of TBLT as a student-centered methodology that fosters collaborative learning and real-world communication. Conversely, negative views included big class sizes, students who weren't familiar with TBLT or group work, and a lack of resources for TBLT implementation in the classroom. In line with their preference, speaking lessons were found to be the most desirable skill to apply for TBLT, particularly among teachers who had received formal TBLT training. All things considered, the study provides valuable insights into the views, experiences, and preferences of EFL instructors in Turkey about TBLT. The design of language education curricula and professional development programs may benefit from the use of this data.