An evaluation of an EFL coursebook in terms of Bloom's Revised Taxonomy and critical thinking skills
Yabancı dil olarak İngilizce öğretiminde bir ders kitabının Bloom'un Yenilenmiş Taksonomisi ve eleştirel düşünme becerileri yönünden incelenmesi
  1. Tez No: 872224
  2. Yazar: BUKET KARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVGİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de bir vakıf üniversitenin İngilizce hazırlık okulunda kullanılan bir İngilizce ders kitabının, öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerini geliştirmedeki etkisini analiz etmeyi ve değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bir ders kitabı değerlendirme çalışması olarak bu çalışma, etkinliklerin eleştirel düşünmeyi ne ölçüde beslediğini ortaya çıkarmak amacıyla Bloom'un yenilenmiş taksonomisi ve Selvihan Demir (2008)'den alınan Eleştirel Düşünme Likert ölçeğini kullanarak karma yöntem araştırma türü benimsemiştir. Araştırmanın ilk aşamasında ders kitabının içeriği, eleştirel düşünme için gereken üst düzey düşünme becerileriyle ne kadar uyumlu olduğunu belirlemek amacıyla Benjamin Bloom'un yenilenmiş taksonomisi kullanılarak betimleyici içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırmanın ikinci aşamasında, ders kitabını kullanan 30 yabancı dil eğitmeni, ders kitabının eleştirel düşünme becerilerini geliştirmedeki etkililiğini Likert ölçeğini kullanarak değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler betimsel istatistiklerle analiz edilmiştir. Bu çalışma, katılımcı eğitmenlerin değerlendirici olarak rol alması nedeniyle bu alandaki önceki araştırmalardan farklılık göstermektedir. Bulgular, kitabın tasarımında iyileştirilmesi gereken alanları göstermekte ve kitapta“Eleştirel Düşünme”adı verilen özel bir bölüm bulunmasına rağmen üst düzey düşünme becerilerini entegre etmenin önemini vurgulamaktadır. Bu araştırma, ders kitaplarının eleştirel ve üst düzey düşünme becerilerini geliştirmedeki etkililiğine ilişkin İngilizce Öğretmenliği alanına değerli bilgiler katmaktadır. Bu araştırmanın, Türk eğitim bağlamlarında eleştirel düşünme becerilerini geliştirmeyi amaçlayan eğitimciler, müfredat geliştiriciler, materyal geliştiriciler ve diğer paydaşlar için bir kaynak görevi göreceğine inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze and evaluate the effectiveness of an EFL coursebook used in an English preparatory school at a foundation university in Ankara, Türkiye, in promoting EFL learners' critical thinking skills. As a coursebook evaluation study, the study adopts a mixed-methods research design since it utilizes Bloom's Revised Taxonomy and a 4-point Critical Thinking Likert scale adopted from Selvihan Demir (2008) to analyze the units to reveal the extent to which activities address critical thinking skills. For the first phase of the study, all unit activities were analyzed following the cognitive steps of Bloom's Revised Taxonomy. For the study's second phase, 30 EFL instructors using the coursebook evaluated the coursebook's effectiveness in fostering critical thinking skills using the Likert scale. This particular study is unique from prior research in the field because the participant instructors performed as evaluators after receiving the necessary training. Using coding techniques from Bloom's Taxonomy for systematic content analysis, the study reveals how well the coursebook aligns with the higher-order thinking needed for critical thinking objectives. The data collected via the scale were analyzed using descriptive statistics. The findings highlight areas for improvement in the book's design, emphasizing the importance of integrating higher-order thinking skills even though the book includes a specific part called“Critical Thinking”. This research provides valuable insights into the field of English Language Teaching regarding the effectiveness of coursebooks in promoting critical and higher-order thinking skills. It is believed that it will serve as a resource for educators, curriculum developers, materials developers, and other stakeholders seeking to enhance critical thinking skills in Turkish educational contexts.