Üretim işletmelerinde üretim kayıtları, değerlendirmesi ve uygulama
The Evaluation and the application off lost produtcion in the produkcion units
  1. Tez No: 87228
  2. Yazar: HİKMET BEKİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
ÖZET Ülkemiz ekonomisi ve dünya ekonomisinde bütün firmaların karşı karşıya bulundukları çoğu zaman hesaba alınmayan fakat belirli dönemler halinde hesaplama yapıldığında ve bu rakamlarında ülke bazında ele alındığında büyük miktarlar ve tutarlara ulaşmaktadır. Bu çalışmada da üretim işletmelerindeki kayıOplann neler oldukları özellikleri gibi konular birinci bölümde ele alınmıştır. İkinci bölümde üretim kayıplarının değerlendirilmesi, hesaplaması, muhasebesi maliyet sistemlerine göre incelemesi yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise yine üretim kayıpları ile ilgili fiili bir uygulamaya yer verilmiş, ayrıca sektörlere göre normal fire oranlarını gösteren veriler eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our countiys economy and worlds economy; when all of firm opposited, not take into account but when estimate in determined period and arrive at great quantities and ammount, if take charge of this figures in country calibre. In this working, take charge of3 what are loss production and their peculiatry. They are in the first chapter. İn the second chapte, examined to estimate losses production and accounting to according finance system. İn the third chapter, to give grountfor actual apply about of loss production, besides there are some know ledge about normal proportion of loss production according to sectors.