Escherichia coli, rota ve coronavirus kombine aşısı ile immunize edilen tavuklarda kanda ve yumurta sarısında lg Y'lerin elısa ile belirlenmesi
Determination of lg Y's in blood and egg yellow by elisa in chickens immunized with Escherichia coli, rota and coronavirus combined vaccine
  1. Tez No: 872275
  2. Yazar: FATMA BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN HADİMLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışmada, inaktif Escherichia coli, Rota ve Coranavirus kombine aşısı ile aşılanan tavukların kan ve yumurta sarısından immunglobulin Y'nin ELISA ve serum aglütinasyon yöntemleri ile titre miktarı belirlenmesi amaçlandı. Tavuklar Escherichia coli, Rota ve Coronavirus inaktif kombine aşı (Rocodoll, Dollvet A.Ş.) ile 21 gün ara ile 3 kez aşılandı. Birinci, 2., 3. aşılama öncesinde ve son aşılamadan 10 gün sonra tavukların kan örnekleri ve yumurtaları toplandı. Rota ve Coranavirus için kan serumlarında ve yumurta sarısından pürifiye edilen IgY'ler ELISA testi ile titre belirlendi. Ayrıca, E.coli için ise serum aglütinasyon testi ile titreler tespit edildi. Escherichia coli, Rota ve Coronavirus inaktif aşı ile immünize edilen tavukların kan ve yumurta örneklerinde spesifik antikor titreleri yüksek olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the titers of immunoglobulin Y from the blood and egg yolk of chickens vaccinated with inactive Escherichia coli, Rota and Coranavirus combined vaccine, using Elisa and serum agglutination methods. Chickens were vaccinated 3 times with an interval of 21 days with Escherichia coli, Rota and Coronavirus (Rocodoll, Dollvet) inactive combined vaccine. Blood samples and eggs of the chickens were collected before the first, 2., 3. vaccination and 10 days after the last vaccination. The titer of IgY purified in blood serum for Rota and Coranavirus was determined by ELISA test. For E.coli, the titers was determined by serum agglutination test. Specific antibody titers were determined to be high in the blood and egg samples of chickens immunized with Escherichia coli, Rota and Coronavirus inactivated vaccines.