Vücut kompozisyonunun güreş becerilerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of body composition on wrestling skills
  1. Tez No: 872276
  2. Yazar: ERTUĞRUL HAMZA ALICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Araştırma (12-17) yaş aralığı, spor yapma zamanları 4 yıl olan, herhangi bir sağlık problemi ve yaralanması olmayan, Türkiye Güreş Federasyonunda lisanslı olarak haftada en az üç gün antrenman yapan serbest stilde güreş yapan 120 kişi üzerinde gerçekleştirilmesi planlanıyorken, 06.02.2023 günü, Türkiye saati ile 04.17'de ve arkasından 13.24'te merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde iki adet farklı deprem yaşandığından dolayı ilimizde bulunan güreş eğitim merkezi binasının çökmesiyle sporcuların yaralanması ve vefat etmesi gibi üzücü bir durumdan dolayı (23) güreşçi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 26 for Windows istatistik programında yapılmıştır. Verilerin normallik sınaması Shapiro-Wilk testi ile yapıldı. Bu testte göre (Tablo1,2,3,4,5)normal dağılmadığı ve çalışmaya katılan güreşçi sayısı otuzun altında olduğu için parametrik olmayan testler yapıldı. Verilerin aritmetik ortalaması, standart sapması, maksimum ve minimum değerleri hesaplandı. Korelasyona bakmak için parametrik olmayan testlerden olan Spearman korelasyon analiz testi ile bakıldı anlamlılık seviyesi olarak 0.01 ve 0.05 alındı. Bu çalışmanın sonuçları, güreşçilerin vücut kompozisyonu, uzunluk ve çevre ölçümleri ile teknik becerileri arasında çeşitli korelasyonların olduğunu göstermektedir. Özellikle, serbest güreş teknikleri ile belirli vücut bölgeleri ve ölçümleri arasında belirgin ilişkiler tespit edilmiştir. Bu bulgular, güreşçilerin antropometrik özelliklerinin, teknik tercihleri ve performanslarıyla bağlantılı olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; The aim is to examine the effect of body composition on wrestling skills in wrestlers. The research is planned to be carried out on 120 freestyle wrestlers in the (12-17) age group, who have been doing sports for 4 years, who do not have any health problems or sports injuries, who train at least four days a week, licensed in the Turkish Wrestling Federation, and on 06.02.2023. Due to two different earthquakes with magnitudes of 7.7 and 7.6, the epicenter of which was in the Pazarcık and Elbistan districts of Kahramanmaraş, at 04.17 and then at 13.24, Turkey time, there were sad events such as the collapse of the wrestling training center building in our city and the injuries and deaths of athletes. It was carried out on (23) wrestlers due to a situation. The data obtained was made in the SPSS 26 for Windows statistics program. Normality testing of the data was done with the Shapiro-Wilk test. According to this test (Table 1,2,3,4,5), non-parametric tests were performed because it was not normally distributed and the number of wrestlers participating in the study was less than thirty. The arithmetic mean, standard deviation, maximum and minimum values of the data were calculated. To examine the correlation, Spearman correlation analysis test, which is one of the non-parametric tests, was used and the significance level was taken as 0.01 and 0.05. The results of this study show that there are various correlations between wrestlers' body composition, length and girth measurements and technical skills. In particular, clear relationships have been identified between freestyle wrestling techniques and certain body parts and measurements. These findings reveal that wrestlers' anthropometric characteristics are linked to their technical preferences and performance.