Küçük ve orta boy işletmelerin pazarlama sorunlarının tesbiti ve çözüm önerileri (Aksaray'da bir uygulama)
  1. Tez No: 87229
  2. Yazar: TÜLAY YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. FERHAT ECER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
XIII ÖZET Tanım ve değerlendirme farklılıklarına rağmen, ülkemizde köklü bir geçmişi olan Küçük ve Orta Boy İşletmeler (KOBİ), ülkemiz ekonomisi içinde önemli bir yere sahiptir. Türkiye'nin 1990'lı yıllarda farkına vardığı Küçük ve Orta Boy İşletmelerin ekonominin temel direği olduğu gerçeği artık her kesim tarafından kabul edilmeye başlanmıştır. Çok değişik açılardan ülke ekonomisine katkıları olan KOBİ'lerin üstünlükleri olduğu kadar, sorunlarının da olduğu bir gerçektir. Bu sorunlardan birisi de pazarlamadır. Aksaray ili ve çevresinde faaliyette bulunan KOBİ'lerin pazarlama sorunlarının belirlenmesi ve çözüm önerileri getirilmesi, çalışmanın başlıca amacını oluşturmaktadır. Aksaray ili ve çevresinde faaliyet gösteren KOBİ'ler ile sınırlandırılan“KOBİ'lerin Pazarlama Sorunlarının Tespit ve Çözümüne İlişkin Bir Araştırma”ile de, teori ile pratik arasında bir uyumun var olup olmadığı araştırılmış ve çalışmaya destekleyici bir unsur katılmıştır. Sonuç olarak çalışmadan; tüketici zevk ve isteklerine uygun mamul üretildiği, çağdaş pazarlama anlayışı benimsendiği, kalite iyişleştirildiği, mamul farklılaştırılmasına, mamul çeşitlendirilmesine gidildiği, istenen yerde, zamanda, nitelikte ve fiyatta teslim yapıldığı, nitelikli eleman istihdam edildiği takdirde KOBİ'lerin ulusal ve uluslar arası pazarlamada etkin değişim ve rekabet avantajı sağlayacağı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
XIV ABSTRACT Even though there are definition and assessment differences, small businesses which is having roots in the past has important place in our economy. In 1990's Turkey recognized small businesses, but nowadays everyone has started to accept the reality about small businesses which is the main pillar of economy. Contributing to country economy from very different angles, small businesses have superionity but also have problems. One of the problems is marketing. The main aim of this study is to find out and offer solutions the marketing problems of small businesses which is in and around the city of Aksaray. With the research about finding out and solving marketing problems of small businesses which is in and around the city of Akrasay, whether there are accord with between theory and pratic is being searched and made contribution to this study. As a result of this study if the products and produced according to consumer needs and desines, modern marketing mantalty is applied, the quality is improved, the product diffentiation and product variety are made, products are delivered according to requested place, time quality and price, qualified employes are hired, small businesses is national and international marketing will have the advantage of active change and competition.