Ambule olan Duchenne Musküler Distrofi'li çocuklarda fizyoterapist rehberliğinde yapılan internet tabanlı pilatesin alt ekstremite motor fonksiyonları üzerine etkisi
The effect of internet-based pilates performed under the guide of a physiotherapist on lower extremity motor functions in ambulated children with Duchenne Muscular Dystrophy
  1. Tez No: 927018
  2. Yazar: SENA ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR AYŞE KARADUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, Duchenne Musküler Distrofi'li (DMD) çocuklarda fizyoterapist rehberliğinde internet tabanlı pilates egzersizlerinin alt ekstremite motor fonksiyonları üzerindeki etkisini incelemektedir. Araştırmaya, 5-12 yaş aralığındaki 15 egzersiz grubu ve 15 kontrol grubu olmak üzere toplamda 30 ambule katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcıların tedavi öncesi ve sonrasında kas kuvveti manuel kas testi ile, ambulasyon durumu North Star Ambulasyon Değerlendirmesi (NSAD) ile, fonksiyonel seviyeleri Brooke Alt Ekstremite Fonksiyonel Sınıflandırılması ve Brooke Üst Ekstremite Fonksiyonel Sınıflandırması ile, alt ekstremite performansları 6 Dakika Yürüme Testi (6DYT) ve süreli performans testleri ile değerlendirilmiştir. Egzersiz grubuna pilates egzersizleri alanında uzman bir fizyoterapist tarafından internet tabanlı olarak uygulanırken kontrol grubu yalnızca ev programlarını gerçekleştirmiştir. Çalışmadaki bulgularda, Gluteus Maksimus, Hamstring, Kuadriceps Femoris, Deltoid ön-orta, Biceps ve Triceps kas kuvvetlerinin egzersiz grubuyla kontrol grubu karşılaştırıldığında egzersiz grubu açısından anlamlı olarak arttığı bulunmuş olup (p0.05). Sonuçlar, pilates egzersizlerinin DMD'li çocukların alt ekstremite motor fonksiyonlarını kuvvet açısından iyileştirme potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca, internet tabanlı egzersiz programlarının erişilebilirliği ve fizyoterapist rehberliğinin önemine dikkat çekmektedir. Bu bulgular, DMD'li çocukların rehabilitasyon sürecinde pilatesin potansiyel bir tedavi yöntemi olarak kullanılabileceğine işaret etmektedir. Çalışmanın bulguları, ileride yapılacak araştırmalara ve klinik uygulamalara rehberlik edebilecek önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of internet-based Pilates exercises guided by a physiotherapist on lower extremity motor functions in children with Duchenne Muscular Dystrophy (DMD). A total of 30 ambulatory participants, 15 in the exercise group and 15 in the control group, aged 5-12 years, were included in the study. Muscle strength of the participants before and after treatment was assessed by manual muscle testing, ambulation status was assessed by North Star Ambulation Assessment (NSAD), functional levels were assessed by Brooke Lower Extremity Functional Classification and Brooke Upper Extremity Functional Classification, and lower extremity performances were assessed by 6 Minute Walk Test (6MWT) and timed test. evaluated with performance tests. Pilates exercises were applied to the exercise group by an expert physiotherapist via internet-based application, while the control group performed only the home programs. In the findings of the study, it was found that Gluteus Maximus, Hamstring, Quadriceps Femoris, Deltoid anterior-middle, Biceps and Triceps muscle strengths increased significantly in the exercise group when compared to the exercise group and the control group (p0.05).The results show that Pilates exercises have the potential to improve the lower extremity motor functions of children with DMD in terms of strength. In addition, it draws attention to the importance of accessibility of internet-based exercise programs and physiotherapist guidance. These findings indicate that Pilates can be used as a potential treatment method in the rehabilitation process of children with DMD. The findings of the study provide important contributions that can guide future research and clinical practices.