Forced migration and bordering countries: Analysis of intervention strategies and policies for forced migration at the borders of Türkiye, Bangladesh and the European Union (EU)
Zorunlu göç ve sınır komşusu ülkeler: Türkiye, Bangladeş ve Avrupa Birliği (AB) sınırlarında zorunlu göçe yönelik müdahale stratejileri ve politikalarının analizi
- Tez No: 872336
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 313
Özet
Zorunlu göç, ülkeler arasında ve özellikle sınır komşusu ülkeler arasında gerçekleşen, doğal veya insan kaynaklı sebeplerden doğan, bireyin yaşamına ya da geçim kaynaklarına yönelik tehditler şeklinde kendini gösteren tehlikeler, zulüm, işkence, insan hakları ihlalleri, yoksulluk ve felaketler gibi nedenlerle ortaya çıkan, zorlayıcı bir göç sürecidir. Ancak, sınır komşusu ülkelere yönelik zorunlu göç akışlarının dağılımı eşit değildir. Bu çalışma, belirli bir sınır komşusu ülkenin, zorunlu göçmenlerin büyük çoğunluğunu aldığı varsayımına dayanmaktadır. Literatür tarama yöntemiyle gerçekleştirilen çalışma, sınır komşusu ülkelere zorunlu göçü çeken ve teşvik eden faktörler ile zorunlu göçmenlerin belirli bir sınır komşusu ülkeyi tercih etmesine yardımcı olan etmenleri anlamayı amaçlamaktadır. Çalışmanın bulguları, bu“çekim faktörleri”nin zorunlu göçmenleri sınır komşusu ülkelere kaçmaya teşvik ettiğini ortaya koymaktadır. Buna göre zorunlu göçmenlerin çoğu diğerlerinden daha fazla“çekim faktörü”buldukları belirli bir sınır komşusu ülkeye gitmektedir. Örneğin Suriyeli mülteciler Türkiye'ye, Rohingya mültecileri Bangladeş'e, Ukraynalı mülteciler ise AB üye ülkelerine sığınmaktadır çünkü bu sınır komşusu ülkelerde diğerlerinden fazla“çekim faktörü”bulmaktadır. Ayrıca çalışma, sınır komşusu ülkelerin farklı özellikteki mültecilere farklı muamelede bulunduklarını da iddia etmekte, bu bağlamda sınırda zorunlu göçü yönetme ve ona müdahale etme strateji ve politikalarını anlamayı amaçlamaktadır. Çalışmada sınırda müdahale strateji ve politikalarını analiz edebilmek için konuya ilişkin anayasa, tüzük, yasa, yönetmelik, genelge, direktif ve anlaşmalar gibi çeşitli belgelerin yanı sıra ilgili literatür kullanılarak doküman analizi yöntemi uygulanmıştır. Bu amaçla çalışma, Türkiye, Bangladeş ve Avrupa Birliği'nin, Suriye, Rohingya ve Ukraynalı mültecilerin kendi sınırlarına akın etmelerine tepki olarak kullandıkları müdahale stratejilerini ve politikalarını anlamayı amaçlamaktadır. Çalışmanın bulguları, sınır komşusu olan ülkelerin, farklı müdahale strateji ve politikalarına sahip olmaları nedeniyle, sınırlarındaki farklı mültecilere farklı muamele uyguladığını ortaya koymaktadır. Dolayısıyla çalışma, Türkiye, Bangladeş ve Avrupa Birliği sınırlarında mültecilere uygulanan müdahale strateji ve politikalarının benzerlik ve farklılıklarını da ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Forced migration is a migratory process that occurs within or between countries, particularly bordering countries, and is characterized by the presence of coercion, which may manifest in the form of threats to one's life and means of subsistence, caused by either natural or human-induced factors such as conflicts, persecution, torture, human rights violations, poverty, and disasters. However, the distribution of forced migration influxes to bordering countries is unequal. The study assumes that a particular bordering country receives the vast majority of forced migrants. Applying the literature review method, the study aims to comprehend the factors that attract and encourage forced migration to bordering countries and help forced migrants choose a particular bordering country. The study's findings reveal that“pull factors”attract and encourage forced migrants to flee to their bordering countries. Most of these forced migrants move to a specific bordering country because they find the most“pull factors”there. Syrian refugees flee to Türkiye, Rohingya refugees flee to Bangladesh, and Ukrainian refugees flee to the EU member states because they also find the most“pull factors”in those bordering countries. Furthermore, the study argues that bordering countries provide disparate treatment to different refugees. The study aims to understand the intervention strategies and policies for managing forced migration at borders. To examine the intervention strategies and policies at borders, the study employs document analysis using a variety of relevant documents, such as constitutions, statutes, laws, regulations, circulars, directives, and treaties, as well as relevant literature. In this context, the study also aims to understand the intervention strategies and policies employed by Türkiye, Bangladesh, and the European Union in response to the influx of Syrian, Rohingya, and Ukrainian refugees at their respective borders. The findings indicate that bordering countries provide different treatment to different refugees due to diverse intervention strategies and policies for different refugees at the borders. The study also finds similarities and differences in intervention strategies and policies at the borders of Türkiye, Bangladesh, and the European Union.