Sistemik skleroz tanılı akciğer tutulumu olan ve olmayan hastalarda akciğer fibrozisi ile DKK2 düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between lung fibrosis and DKK2 levels in patients with and without lung involvement diagnosed with systemic sclerosis
- Tez No: 872374
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL AKAY ÇİZMECİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Sistemik Skleroz, deriyi ve vücudun diğer organlarını etkileyen sistemik otoimmün bir hastalıktır. Diğer otoimmün hastalıklarda olduğu gibi, sklerodermada da vücudun bağşıklık sisteminin bazı hücrelerinin kendi dokusuna karşı saldırması sonucu gelişen otoimmün hadiseler rol oynar. Sklerodermada ana bulgu, cildin kalınlaşması ve gerginliğidir. Yalnızca deride değil akciğerler, böbrekler, kalp, bağırsak sistemi gibi vücudun birçok bölgesinde, inflamasyon ve skarlaşma görülür. Akciğer en sık etkilenen organlardan birisidir. Pulmoner fibrozis mortalitenin %35-40 ından sorumlu tutulmaktadır. Dickkopf related protein 2 fibrozis ile ilişkilendirilmiş bir protein olup bizde sistemik sklerozlu hastalarda akciğer fibrozisi ile dkk2 düzeyi arasındaki ilişkiyi araştırmayı hedefledik.
Özet (Çeviri)
Systemic Sclerosis is a systemic autoimmune disease that affects the skin and other organs of the body. As in other autoimmune diseases, autoimmune events that develop as a result of some cells of the body's immune system attacking its own tissue play a role in scleroderma. The main finding in scleroderma is thickening and tightness of the skin. Inflammation and scarring occur not only in the skin but also in many parts of the body such as the lungs, kidneys, heart and intestinal system. The lung is one of the most commonly affected organs. Pulmonary fibrosis is held responsible for 35-40% of mortality. Dickkopf related protein 2 is a protein associated with fibrosis, and we aimed to investigate the relationship between lung fibrosis and dkk2 level in patients with systemic sclerosis.