Siyah havuç ve yaban mersini ile belirli oranlarda zenginleştirilmiş makarnanın kalite parametrelerinin araştırılması
Investigation of the quality parameters of pasta enriched with black carrot and blueberries in certain proportions
  1. Tez No: 872389
  2. Yazar: NAZMİYE ÇEKİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİS GÜRBÜZ KOTANCILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: ​​​Siyah havuç (SH) ve yaban mersini (YM) ile belirli oranlarda zenginleştirilen makarnaların kalite parametrelerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yaban mersini ve siyah havuç ilavesiyle zenginleştirilen makarnanın piyasadaki makarnalara sağlıklı bir alternatif ürün çalışması olması hedeflenmiştir.​​ ​ Yöntem: ​​Bu çalışma 2 farklı katkı (siyah havuç tozu, yaban mersini tozu), 4 farklı seviyede (%0, %5, %10 ve %15) 2 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Makarna örneklerinin fiziksel, kimyasal ve duyusal analizleri yapılmıştır. Bu çalışmada makarnaların pişme öncesi ve sonrası antioksidan aktiviteleri TEAC yöntemi ile belirlenmiştir. Sonuçlar ABTS IC50 (mg/mL) değeri ile ifade edilmiştir. ​​ Bulgular:​ Araştırmalar sonucunda makarnaların nem (%) değerleri 7,36-8,91, kül (%) değerleri 0,88-0,99, protein (% km'de) değerleri 11,32-13,73, toplam organik madde (%) değerleri 1,19-4,23 aralığında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: ​It was aimed to examine the quality parameters of pasta enriched with black carrot (SH) and blueberry (YM) in certain proportions. Enriched with the addition of blueberries and black carrots, the pasta is aimed to be a healthy alternative product to the pasta in the market. ​ Method: ​This study was carried out with 2 different additives (black carrot powder, blueberry powder) at 4 different levels (0%, 5%, 10% and 15%) in 2 iterations. Physical, chemical and sensory analyses of pasta samples were performed. In this study, the antioxidant activities of pasta before and after cooking were determined by TEAC method. The results were expressed in ABTS IC50 (mg/mL) value.​ Findings: ​As a result of the researches, the moisture (%) values of the pasta were found to be in the range of 7.36-8.91, ash (%) values were found to be in the range of 0.88-0.99, protein (% per db) values were found to be in the range of 11.32-13.73 and total organic matter (%) values were found to be in the range of 1.19-4.23.