Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin serbest zaman doyum,benlik saygısı ve psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Free time satisfaction of Faculty of Sports Sciences students,between self-esteem and psychological resilience levelsexamining relationships
  1. Tez No: 872492
  2. Yazar: İLBEY BOZKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma, spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin serbest zaman doyum, psikolojik sağlamlık ve benlik saygısı düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu bağlamda nicel olarak yürütülen çalışmanın amacıyla tutarlı olarak ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma grubu, 107 kadın ve 203 erkek olmak üzere toplam 310 spor bilimleri fakültesi öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırma grubu seçiminde kolayda örnekleme yönteminden faydalanılmıştır. Veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmış olup bu form dört bölümden oluşmaktadır. Bu anket formunun birinci bölümünü“Kişisel Bilgi Formu”, ikinci bölümünü“Serbest Zaman Doyum Ölçeği”, üçüncü bölümünü“Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”ve dördüncü bölümünü“İki Boyutlu Benlik Saygısı: Kendini Sevme/Özyeterlik Ölçeği”oluşturmaktadır. Bu form aracılığıyla elde edilen ham verilerin ilk olarak veri türü gözetilerek tanımlayıcı istatistikleri hesaplanmıştır. Araştırmada, elde edilen verilere ilişkin farklılık ve korelasyon analizleri yapılmıştır. Bu bağlamda, katılımcıların cinsiyet değişkenine göre Serbest Zaman Doyum Ölçeği'nin“Psikolojik”alt boyutu kapsamında kadınların lehine anlamlı bir farklılığın olduğu bulunmuştur. Ayrıca, katılımcıların sınıf değişkenine göre Benlik Saygısı Ölçeği'nin“Kendini Sevme”alt boyutu kapsamında anlamlı bir farklılığın olduğu tespit edilmiştir. Bu anlamlı farklılık“3. Sınıf”ile“4. Sınıf”grupları arasında olup farklılığın 3. Sınıftaki öğrencilerin lehine olduğu görülmüştür. Buna ek olarak, katılımcıların düzenli bir şekilde aktif olarak spor yapma durumu değişkenine göre serbest zaman doyum, benlik saygısı ve psikolojik sağlamlık puanlarında düzenli bir şekilde aktif olarak spor yapanların lehine anlamlı farklılıkların olduğu bulunmuştur. Diğer taraftan, bölüm değişkenine göre ölçeklerin boyutlarına ilişkin puanlarda anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Ayrıca katılımcıların yaş ve gelir değişkenleri ile serbest zaman doyum, benlik saygısı ve psikolojik sağlamlık puanları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Ancak katılımcıların benlik saygıları ile psikolojik sağlamlıkları arasında pozitif yönde anlamlı ilişkilerin olduğu görülmüştür. Ayrıca katılımcıların serbest zaman doyumları ile benlik saygıları arasında pozitif yönde anlamlı ilişkilerin olduğu tespit edilmiştir. Buna ek olarak katılımcıların serbest zaman doyumları ile benlik saygıları arasında pozitif yönde anlamlı ilişkilerin olduğu bulunmuştur. Buna göre, katılımcıların serbest zaman doyumları yükseldikçe benlik saygısı ve psikolojik sağlamlık düzeylerinin de yükseldiği sonucuna varılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationships between leisure time satisfaction, psychological resilience and self-esteem levels of sports sciences faculty students. In this context, the relational screening model was used, which was consistent with the purpose of the quantitative study. The research group comprises 310 sports science faculty students, 107 women and 203 men. Convenience sampling was used to select the research group. A survey form consisting of four parts was used as a data collection tool. The first part of this survey form consists of the“Personal Information Form”, the second part is the“Leisure Satisfaction Scale”, the third part is the“Brief Resilience Scale”, and the fourth part is the“TwoDimensional Self-Esteem: Self-Liking/Self-Competence Scale”. First, descriptive statistics of the raw data obtained through this form were calculated, taking into account the data type. The study conducted difference and correlation analyses on the data obtained. In this context, it was found that there was a significant difference in favour of females within the“Psychological”sub-dimension of the Leisure Time Satisfaction Scale according to the gender variable of the participants. Additionally, it was determined that there was a significant difference in the“SelfLove”sub-dimension of the Self-Esteem Scale according to the grade variable of the participants. This significant difference between“3rd Grade”and“4th Grade”was observed in the fact that the difference between the 3rd-grade groups was in favour of the students in the 3rd grade. In addition, it was found that there were significant differences in the participants' leisure time satisfaction, self-esteem, and psychological resilience scores according to the variables of whether they actively engage in sports regularly, which was in favour of those who actively engage in sports regularly. On the other hand, no significant difference was detected in the scores regarding the dimensions of the scales according to the department variable. In addition, no significant relationship was found between the participants' age and income variables and their leisure time satisfaction, self-esteem and psychological resilience scores. However, it was observed that there were positive and significant relationships between the participants' self-esteem and psychological resilience. Additionally, it was determined that there were positive and significant relationships between the participants' leisure satisfaction and self esteem. In addition, it was found that there were positive significant relationships between the participants' leisure satisfaction and self-esteem. Accordingly, it can be concluded that as the participants' leisure satisfaction increases, their self-esteem and psychological resilience levels also increase.