Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin serbest zaman doyumu ve psikolojik sağlamlık ilişkilerinin incelenmesi
The relationship between leisure satisfaction and psychological resilience among students of the faculty of sports sciences
  1. Tez No: 912475
  2. Yazar: ALİ ASKER RECEP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERCAN KURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı, spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin serbest zaman doyumu ve psikolojik sağlamlık ilişkilerinin incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2022-2023 yılları arasında Bartın Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim görmekte olan öğrenciler oluşturacaktır. Araştırmanın örneklem grubu belirlenirken araştırmaya en uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu belirleme aşamasında, evrenin tamamına ulaşmasının güçlüğü göz ününde bulundurulmuş ve örnekleme ulaşmak için bir seçim strateji benimsenmiştir. Araştırmada Bartın Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesinde 2022-2023 eğitim-öğretim yılında öğrenim görmekte olan, beden eğitimi ve spor öğretmenliği, antrenörlük eğitimi, spor yöneticiliği ve rekreasyon bölümünde aktif olarak öğrenim görmekte olan 143 erkek 105 kadın öğrenci katılımcı olarak seçilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak, öğrencilerin demografik bilgilerine ulaşmak için“Kişisel Bilgi Formu”, öğrencilerin serbest zaman doyum düzeylerini belirlemek için Gökçe ve Orhan (2011) tarafından Türkçeye uyarlanan“Serbest Zaman Doyum Ölçeği”, öğrencilerin psikolojik sağlamlık düzeylerinin belirlemek için ise Doğan (2015) tarafından Türk kültürüne uyarlanan“Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen veriler IBM SPSS 26 paket programına aktarılmış, öğrencilerim demografik bilgilerine ulaşmak için tanımlayıcı istatistiklere yer verilmiş sonrasında sırasıyla t-testi, tek yönlü ANOVA analizi ve pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda, katılımcıların serbest zaman doyum ortalama puanları ile cinsiyet değişkeni açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı görülmemiştir. (p>0.05). Katılımcıların psikolojik sağlamlık ortalama puanları ile cinsiyet değişkeni arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür (p>0.05). Katılımcıların serbest zaman doyum ortalama puanları ile öğrenim gördükleri bölümler arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür (p0.05) fakat eğitimsel ve sosyal alt boyut da ise istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür (p0.05). Katılımcıların serbest zaman doyum ortalama puanlarının haftada kaç gün serbest zaman etkinliğine katılıyorsunuz? değişkenine göre karşılaştırılmasında, psikolojik, eğitimsel, sosyal, fiziksel ve rahatlama alt boyutunda istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık olduğu görülmektedir (p0.05). Katılımcıların psikolojik sağlamlık ortalama puanlarının haftada kaç gün serbest zaman etkinliğine katılıyorsunuz? değişkenine göre karşılaştırılmasında istatistiksel açıdan herhangi bir anlamlı farklılık olmadığı görülmüştür (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between leisure satisfaction and psychological resilience among students at the Faculty of Sports Sciences. The population of the study consists of students enrolled at the Faculty of Sports Sciences at Bartın University during the 2022-2023 academic year. The most suitable sampling method for the study was employed in selecting the sample group, considering the difficulty of reaching the entire population, and a selection strategy was adopted. The sample group includes 143 male and 105 female students actively studying in the Physical Education and Sports Teaching, Coaching Education, Sports Management, and Recreation departments at Bartın University's Faculty of Sports Sciences in the 2022-2023 academic year. For data collection, the“Personal Information Form”was used to gather students' demographic data, the“Leisure Satisfaction Scale,”adapted to Turkish by Gökçe and Orhan (2011), was employed to measure leisure satisfaction levels, and the“Brief Resilience Scale,”adapted to Turkish culture by Doğan (2015), was used to determine the students' psychological resilience levels. The data obtained from the scales were transferred to IBM SPSS 26, and descriptive statistics were used to summarize demographic data. Subsequently, t-tests, one-way ANOVA, and Pearson correlation analyses were conducted. The analysis results revealed no statistically significant difference in participants' average leisure satisfaction scores based on the gender variable (p>0.05). Similarly, no significant difference was found between participants' average psychological resilience scores and gender (p>0.05). However, there was a statistically significant difference in average leisure satisfaction scores across the departments in which the participants studied (p0.05), while significant differences were found in the educational and social subdimensions (p0.05). When comparing the participants' average leisure satisfaction scores based on the number of days they participate in leisure activities per week, statistically significant differences were found in the psychological, educational, social, physical, and relaxation subdimensions (p0.05). No statistically significant difference was observed in participants' average psychological resilience scores based on the number of days per week they participate in leisure activities (p>0.05).