Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin serbest zaman doyum düzeylerinin incelenmesi
Examination of leisure time satisfaction levels of faculty of sports sciences students
  1. Tez No: 921358
  2. Yazar: HANIM ÖLÇÜCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. BURÇİN ÖLÇÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmada spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin serbest zaman doyum düzeylerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma grubunu Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören 239 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”ve“Serbest Zaman Doyum Ölçeği”kullanılmıştır. Veri toplama aşamasından sonra elde edilen bulgular bilgisayar ortamına aktarılmış, verilerin çözümünde ve yorumlanmasında betimsel istatistikler, t-testi, ANOVA ve Pearson korelasyon testi kullanılmıştır. Yapılan analizler neticesinde katılımcıların serbest zaman doyum düzeylerinin ortalamanın üzerinde olduğu görülmüştür. Alt boyut bazında bakıldığında en yüksek ortalama puana sahip boyutun Fiziksel boyut, en düşük ortalama puana sahip boyutun da Rahatlama boyutu olduğu tespit edilmiştir. Demografik değişkenlere göre yapılan analizler neticesinde cinsiyet, sınıf, gelir düzeyi, üniversitedeki rekreasyonel alanların yeterliği ve haftalık serbest zaman süresi ile serbest zaman doyumu arasında anlamlı ilişki görülmüştür. Yaş, öğrenim türü ve bölüm değişkenine göre serbest zaman doyum düzeylerinde bir farklılaşma tespit edilmemiştir
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the leisure time satisfaction levels of sports sciences faculty students. Descriptive scanning model was used in the research. The research group consists of 239 students studying at Aydın Adnan Menderes University, Faculty of Sports Sciences. As a data collection tool in the research;“Personal Information Form”and“Leisure Time Satisfaction Scale”created by the researcher were used. After the data collection phase, the findings obtained were transferred to the computer environment, and descriptive statistics, t-test, ANOVA and Pearson correlation test were used to analyze and interpret the data. As a result of the analysis, it was seen that the participants' free time satisfaction levels were above average. When examined on a sub-dimension basis, it was determined that the dimension with the highest average score was the Physical dimension, and the dimension with the lowest average score was the Relaxation dimension. As a result of the analyzes made according to demographic variables, a significant relationship was observed between gender, class, income level, adequacy of recreational areas at the university, weekly free time duration and leisure satisfaction. No difference was detected in leisure time satisfaction levels according to age, type of education and department variables.