Çevrimiçi (online) alışverişlerde siparişlerin ulaştırılmasında müşteri memnuniyetinin değerlendirilmesi
Evaluation of customer satisfaction in the delivery of orders in online shopping
  1. Tez No: 872502
  2. Yazar: HALİL EMRE TAŞOYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAATTİN PARLAKKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, çevrimiçi alışveriş ve teslimat sürecine ilişkin detaylı bir inceleme yapılarak, çevrimiçi alışverişlerde siparişlerin ulaştırılmasında müşteri memnuniyetinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma anket yöntemi ile 201 katılımcıya uygulanmıştır. Verilerin dağılım testleri yapılmış ve verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Korelasyon analizi, müşteri memnuniyeti ile teslimat (r=0,286), güvenlik (r=0,325) ve yasal mevzuat (r=0,315) arasında pozitif ilişkiler olduğunu göstermiştir. Ancak güvenlik ile teslimat (r=0,121) ve güvenlik ile yasal mevzuat (r=0,103) arasında istatistiksel olarak anlamlı olmayan ilişkiler bulunmuştur. Teslimat ile yasal mevzuat (r=0,435) arasında ise daha yüksek anlamlı pozitif bir ilişki tespit edilmiştir. Regresyon analizi, teslimat, güvenlik ve yasal mevzuat boyutlarının müşteri memnuniyetindeki değişimin %20,5'ini (R2=0,205) açıkladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a detailed examination of the online shopping and delivery process was conducted to evaluate customer satisfaction in the delivery of orders in online shopping. The research was conducted using a survey method applied to 201 participants. Distribution tests of the data were performed, and it was determined that the data showed a normal distribution. Correlation analysis showed positive relationships between customer satisfaction and delivery (r=0.286), security (r=0.325), and legal regulations (r=0.315). However, no statistically significant relationships were found between security and delivery (r=0.121) and between security and legal regulations (r=0.103). A higher significant positive relationship was found between delivery and legal regulations (r=0.435). Regression analysis showed that the dimensions of delivery, security, and legal regulations explained 20.5% (R2=0.205) of the variance in customer satisfaction.