Femur kırığı nedeniyle operasyon geçiren hastalarda postoperatif analjezi yöntemi olarak periferik blokların karşılaştırılması
Comparison of peripheral blocks as a postoperativeanalgesiz method in patients undergoing surgery for femurfracture
  1. Tez No: 872558
  2. Yazar: ECEM GÜÇLÜ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELİZ BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Femur kırığı özellikle ileri yaşlarda sık görülen, morbidite ve mortaliteyi arttıran tıbbi bir durumdur. Orta ve yüksek şiddetli postoperatif ağrıya sebep olmasının yanında hasta popülasyonunun komorbiditesi yüksek olduğu için anestezi açısından dikkatli baş edilmesi gereken bir süreçtir. Modern protokollerde kalça cerrahilerinde multimodal anestezinin bir komponenti olarak periferik sinir blokları eklenmesi önerilmektedir, fakat yöntemlerin birbirine üstünlüğü henüz gösterilememiştir. Bu çalışmada, Suprainguinal Fasya İliaka Kompartman Bloğu (FIB) ve Lomber Erektor Spina Plan Bloğu (ESPB) proksimal femur kırıklarında postoperatif analjezi sağlama açısından karşılaştırılmıştır. Dizayn: Prospektif randomize kontrollü çalışma Metot: American Society of Anesthesiology(ASA) fiziksel statüsü 2-3 olan 67 hasta çalışmaya alındı. Dört hasta kriterlere uymadığı için dışlandı. Altmış-üç hasta randomize edilerek üç gruba ayrıldı (FIB, ESPB ve kontrol grubu). Her grupta spinal anestezi ile cerrahi gerçekleştirildi. FIB ve ESPB grubunda cerrahi başlamadan blok yapıldı. Hastalara postoperatif intravenöz morfin içeren hasta kontrollü analjezi (HKA) uygulandı. Ölçüm: Postoperatif 0, 6, 24 ve 48. saatlerde ağrı şiddeti Numeric Rating Scale (NRS) ile ölçüldü ve intravenöz morfin kullanımları takip edildi. NRS>4 olduğunda tramadol ile kaçış analjezisi uygulandı ve not edildi. Bulgular: Çalışmamızın birincil sonlanım noktası olan, gruplar arasında 24 saatlik toplam opioid tüketimini karşılaştırdığımızda kontrol grubunda (17,33 ± 8,91mg) opioid ihtiyacı istatistiksel olarak anlamlı yüksekti (p=0,002). Post hoc ikili karşılaştırmalarda farkın FIB grubu (7,95 ± 6,34 mg) ve kontrol grubu (17,33 ± 8,91mg) arasında olduğu görüldü (p0,016). 24-48 saatlik aralıkta FIB, ESPB ve kontrol grubunda toplam opioid kullanım miktarları istatistiksel olarak benzer bulundu (p>0,05). Sonuç: Sonuç olarak, kalça kırığı operasyonu yapılacak hastalarda spinal anesteziye periferik blok eklenmesi önerilmektedir. Lomber ESPB, FIB'e alternatif gibi gözükse de opioid ihtiyacında kontrol grubuna benzer bir azalma sağlamıştır. Bu cerrahilerde multimodal analjezinin bir komponenti olarak öncelikle suprainguinal FIB tercih edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Femur fracture is a medical condition that is common, especially in older ages, and increases morbidity and mortality. In addition to causing moderate to severe postoperative pain, managing anesthesia for this patient population with high comorbidities must be handled carefully. In modern protocols, it is recommended to add peripheral nerve blocks as a component of multimodal anesthesia in hip surgeries, but the superiority of specific methods remains unproven. This study compares Suprainguinal Fascia Iliaca Block (FIB) and Lumbar Erector Spinae Plane Block (ESPB) in providing postoperative analgesia for proximal femur fractures. Design: Prospective randomized controlled trial Method: Sixty-seven patients with ASA (American Society of Anesthesiology) physical status 2-3 were initially included; 4 patients were excluded because they did not meet the criteria. Sixty-three patients were randomized and divided into three groups (FIB, ESPB, and control group). Surgery was performed under spinal anesthesia in each group. In the FIB and ESPB groups, a block was performed before surgery. Postoperative patient- controlled analgesia (PCA) containing intravenous morphine was administered to the patients. Measurement: Pain intensity was measured with Numeric Rating Scale (NRS) at 0, 6, 24, and 48 hours postoperatively and intravenous morphine use were monitored. Escape analgesia with tramadol was administered and noted when NRS>4. Results: The primary endpoint, 24-hour total opioid consumption between groups, was significantly higher in the control group (17.33 ± 8.91 mg) (p=0.002). Post hoc pairwise comparisons revealed a significant difference between the FIB group (7.95 ± 6.34 mg) and the control group (17.33 ± 8.91 mg) (p0.016). Total opioid consumption in the FIB, ESP and control groups in the 24-48 hour period was statistically similar across FIB, ESP, and control groups (p>0.05). Conclusion: As a result, it is recommended to add peripheral block to spinal anesthesia in patients undergoing hip fracture surgery. While lumbar ESPB appears an alternative to FIB, it provided a reduction in opioid requirement similar to the control group. In these surgeries, suprainguinal FIB should be preferred as a component of multimodal analgesia.