Hastaların akılcı ilaç kullanımı konusundaki bilgi ve davranışlarının incelenmesi
Exploring the patients' knowledge and behavior on rational drug use
  1. Tez No: 872573
  2. Yazar: AYŞENUR BOYACI UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEMAN ŞENTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Modern tıbbın asıl amacı sağlığı korumak ve kaliteli yaşam sürmekle beraber oluşan sağlık sorunlarını ilaçla tedavi etmektir. Bu aşamada ilacın doğru kullanımı oldukça önem arz etmektedir. Araştırmada dahiliye kliniğindeki hastaların akılcı ilaç kullanımı konusunda bilgi ve davranışlarını değerlendirmek ve eksiklikleri saptayabilmek amaçlanmıştır. Araştırmanın yapıldığı hastanede dahiliye kliniğine başvuran hastalar ile yüz yüze görüşülüp araştırma hakkında bilgi verilerek çalışma planlanmıştır. Hastanın çalışmaya gönüllü olmaması, 18 yaşın altında olması, soruları eksik cevaplandırması, soruları cevaplandıracak yeterlilikte olmaması durumunda çalışma dışı bırakıldı. Hastaların demogratif özellikleriyle, literatürden yararlanılarak hazırlanan“Tanıtıcı Özellikler Formu''ve ”Akılcı İlaç Kullanımı Ölçeği'' formu dolduruldu. Hastaların akılcı ilaç kullanımı ölçeği toplam puan ortalaması 33,592±5,663 (Min=12; Maks=42) olarak saptandı. Hastaların %33,8' inin (n=77) akılcı ilaç kullanımı ölçeğinden 35 puan ve üzeri; %66,2' sinin (n=151) 34 ve altı puan almış olduğu görüldü. Hastaların %21,1'inin prospektüsleri hiç okumadığı; %84,6'sının ilaçların birlikte tüketilmesiyle ilgili bilgi sahibi olmadığı ve %96,5'inin soğuk zincir ilaçları yanlış bir şekilde buzdolabının kapağında sakladıkları belirlendi. Üniversite üzeri eğitim düzeyine sahip olan hastaların (%32,5) 61 yaş üzeri hastaların (%30,7) ve prospektüs okuyan hastaların (%36,8) akılcı ilaç kullanım ölçek puanlarının anlamlı şekilde farklı olduğu belirlendi. Araştırmada çalışma grubumuzdaki hastaların akılcı ilaç kullanımı bilgi düzeyleri sınırın altında, düşük olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The main purpose of modern medicine is to protect health and live a quality life, as well as to treat health problems with medication. At this stage, the correct use of the drug is very important. The current study aims to evaluate the knowledge and behavior of patients in the internal medicine clinic regarding rational drug use and to identify deficiencies.The study was planned by interviewing the patients who applied to the internal medicine clinic at the hospital where the research was conducted, individually and face to face, and giving information about the research. If the patient did not volunteer to participate in the study, was under the age of 18, answered the questions incompletely, or was not competent to answer the questions, the participant was excluded from the study. The“Introductory Characteristics Form”and the“Rational Drug Use Scale”form, prepared using the literature and the demographic characteristics of the patients, were filled out.Individuals who scored 35 or above on the rational drug use scale were considered to have knowledge. The rational drug use knowledge levels of the patients in our study group were found to be low, below the threshold. The total score average of the patients on the rational drug use scale was found to be 33.592±5.663 (Min=12; Max=42). 33.8% of the patients (n=77) scored 35 points or more on the rational drug use scale; It was observed that 66.2% (n=151) had a score of 34 or less. 21.1% of the patients did not read the leaflets at all; It was determined that 84.6% of them did not have information about its use and consumption, and 96.5% of them were stored incorrectly on the refrigerator door during cold chain procedures. It was determined that the rational drug use scale scores of patients with an education level above university (32.5%), patients over 61 years of age (30.7%), and patients who read the prospectus (36.8%) were significantly different. In the study, it was concluded that the knowledge level of rational drug use in the patients in our study group was at the limit, where it was low.