Palyatif bakım servisinde yatan bası yarası mevcut hastalarda mortalite ve morbidite üzerine etki eden faktörlerin retrospektif analizi
Retrospective analysis of factors influencing mortality and morbidity in patients with pressure ulcers admitted to palliative care services
  1. Tez No: 872601
  2. Yazar: ŞENDA YILDIRIM POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ÖZKAYA, DR. SİBEL BAKTIR ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş ve Amaç: Bası yaraları birçok faktörün bir araya gelmesiyle oluşan multifaktöriyel bir durumdur ve yaşlı erişkin hastalarda önemli bir mortalite ve morbidite nedenidir. Palyatif bakım hastaları da genellikle birden fazla sorunu olan hastalardır ve bası yarası görülme oranı diğer hasta gruplarına göre daha fazladır. Bu çalışmanın amacı bası yarası olan hastaların demografik verileri ve bası yarasına etki ettiği düşünülen faktörlerin mortalite ve morbidite üzerine etkilerini araştırmaktır. Bu çerçevede, hasta ve hasta yakınlarının yaşam kalitesinin artırılması, sağlık hizmetlerinden kaynaklanan maliyetlerin düşürülmesi ve sağlık personelinin iş gücünü daha etkin bir şekilde kullanılması hedeflenmektedir. Bu çalışma ayrıca, ülkemizde palyatif bakım alanında yapılan araştırmalara katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışma 1 Kasım 2023-31 Ocak 2024 tarihleri arasında yapılmıştır. Kesitsel ve retrospektif olarak planlanan araştırmamız materyalini 01.04.2021 ile 31.07.2023 tarihleri arasında SBÜ Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Aile Hekimliği Palyatif Bakım Servisinde yatarak tedavi gören, bası yarası olan, 18 yaşından büyük ve verilerine ulaşılabilen 223 hasta oluşturmaktadır. Hastaların yaşları, cinsiyetleri, yatış süresi, nakil alındığı yer bilgisi, taburculuk şekli, primer tanıları, eşlik eden komorbid hastalıkları, kullandıkları ilaç sayıları, vizüel ağrı skalası ve laboratuvar bulguları kaydedilmiştir. Elde edilen veriler IBM SPSS sürüm 25.0 (SPSS Inc., Chicago, Illinois,ABD) programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmada yer alan hastaların yaş ortalaması 68,88±16,25 minimum yaşı 18, maksimum yaşı 97 olup %66,4'ünün (n=148) 65 yaş ve üstü olduğu, %53,8'inin (n=120) erkek, %41,7'sinin (n=93) primer hastalığının nörolojik olduğu, nörolojik nedenler arasında da %34,1'inin (n=76) SVO olduğu, ek hastalıklardan en çok %31,5'inin (n=115) hipertansiyon olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Pressure ulcers are a multifactorial condition resulting from the convergence of various factors and represent a significant cause of mortality and morbidity in elderly adult patients. Patients receiving palliative care typically present with multiple comorbidities, and the incidence of pressure ulcers is higher compared to other patient groups. The aim of this study is to investigate the effects of demographic characteristics of patients with pressure ulcers and factors believed to influence pressure ulcers on mortality and morbidity. Within this framework, the objectives include enhancing the quality of life for patients and their families, reducing healthcare-related costs, and optimizing the utilization of healthcare personnel. Additionally, this study aims to contribute to the body of research conducted in the field of palliative care in our country. Materials and Methods: The study was conducted between November 1, 2023, and January 31, 2024. Our cross-sectional and retrospective study included 223 patients admitted to the Family Medicine Palliative Care Service at SBÜ Başakşehir Çam ve Sakura City Hospital between April 1, 2021, and July 31, 2023, who were aged 18 years and above, and whose data were accessible. Patients' ages, genders, length of stay, transfer information, discharge status, primary diagnoses, accompanying comorbidities, number of medications used, visual pain scale, and laboratory findings were recorded. The data obtained were analyzed using IBM SPSS version 25.0 (SPSS Inc., Chicago, Illinois, USA). Results: The mean age of the patients included in the study was 68.88±16.25, with a minimum age of 18 and a maximum age of 97. It was observed that 66.4% (n=148) were aged 65 and above, 53.8% (n=120) were male, 41.7% (n=93) had a neurological primary diagnosis, and among neurological causes, 34.1% (n=76) had cerebrovascular accidents. Hypertension was the most common comorbidity, observed in 31.5% of patients (n=115).