Majör depresif bozukluk tanılı hastalarda erteleme davranışının zaman perspektifi ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of procrastination behavior with time perspective in patients with major depressive disorder
  1. Tez No: 872657
  2. Yazar: KÜBRA YILMAZ DAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL NAHİT ÖZMENLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Majör depresif bozukluk (MDB); çökkünlük, isteksizlik, zevk alamama gibi belirtiler ve işlevsellikte bozulma ile seyreden, toplumda sık görülen ve sıklıkla yeti yitimine neden olan bir duygudurum bozukluğudur. Depresyon ile bağlantılı olduğu düşünülen erteleme, yapılması gereken görevlerin daha ileri bir zamana ötelenmesi olarak tanımlanmaktadır. Erteleme, geçici bir rahatlık sağlamasına rağmen kaygı, stres ve başarısızlık gibi birçok olumsuzlukla sonuçlanabilmektedir. Ertelemenin; bilişsel, davranışsal, duygusal ve hatta zamansal bileşenlerinin olduğu, gelecekteki benlik ile şimdiki benlik arasında kopukluktan kaynaklandığı düşünülmektedir. Erteleme ile ilişkili olduğu düşünülen zaman perspektifi kavramı, genel olarak bir kişinin geçmiş, şimdi ve gelecek zamana karşı tutumunu belirleyen bir yapı olarak tanımlanmıştır. Farklı çalışmalarda, zaman perspektifi ve erteleme hem depresyonla hem de birbirleriyle bağımsız olarak ilişkilendirilmiştir. Bu çalışmada, zaman perspektifi ve ertelemenin birbirleriyle ve depresyonla olan ilişkileri eş zamanlı olarak incelenmiştir. Bu bağlamda MDB hastalarında erteleme davranışının zaman perspektifi ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve kontrollü bir tasarıma sahip olan bu çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğinde yatarak tedavi gören ve polikliniğe başvuran MDB tanılı 117 hasta ile sağlıklı kontrol grubundan gönüllü 105 kişi dahil edilmiştir. Katılımcıların depresyon, anksiyete ve stres düzeylerinin değerlendirilmesi için Depresyon-Anksiyete-Stres Ölçeği (DASÖ-21), erteleme davranışını değerlendirmek için Yetişkin Erteleme Envanteri (YEE), zaman perspektifini değerlendirmek için Zimbardo Zaman Perspektifi Envanteri (ZZPE) uygulanmıştır. Elde edilen veriler uygun istatistiksel yöntemler ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Major depressive disorder (MDD) is a mood disorder characterized by symptoms such as sadness, loss of desire and interest, impaired functioning, which is common in the society and often causes disability. Procrastination, which is thought to be associated with depression, is defined as delaying tasks to a later time. Although procrastination provides temporary relief, it can result in many negative consequences such as anxiety, stress and failure. Procrastination is thought to have cognitive, behavioral, emotional and even temporal components and is thought to result from a disconnect between the future self and the present self. The concept of time perspective, which is thought to be related to procrastination, is generally defined as a structure that determines a person's attitude towards past, present and future time. In different studies, time perspective and procrastination have been independently associated with both depression and each other. In this study, the relationships of time perspective and procrastination with each other and with depression were examined simultaneously. In this context, it was aimed to evaluate the relationship between procrastination behavior and time perspective in MDD patients. Materials and Methods: In this cross-sectional and controlled study, 117 patients diagnosed with MDD who were hospitalized or admitted to the outpatient clinic of University of Health Sciences Gülhane Training and Research Hospital Mental Health and Diseases Clinic and 105 volunteers from the healthy control group were included. Depression-Anxiety-Stress Scale (DASS-21) was used to assess depression, anxiety and stress levels of the participants, Adult Inventory of Procrastination (AIP) was used to assess procrastination behavior and Zimbardo Time Perspective Inventory (ZTPI) was used to assess time perspective. The data obtained were analyzed with appropriate statistical methods.