Hemşirelik öğrencilerinde intramüsküler enjeksiyon uygulama becerisinin geliştirilmesinde bilgisayar destekli oyunun etkisi
The effect of computer-aided game on the development of intramuscular injection application skills in nursing students
- Tez No: 872673
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Education and Training, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırma, hemşirelik eğitiminde intramüsküler enjeksiyon uygulama becerisinin geliştirilmesinde bilgisayar destekli oyunun başarı durumu, kaygı düzeyi ve memnuniyet düzeylerine etkisini değerlendirmek maksadıyla ön test-son test kontrol gruplu, randomize deneysel araştırma tipinde gerçekleştirildi. Araştırma yapılan üniversitenin 2022-2023 Eğitim- Öğretim Yılı Bahar Yarıyılında Hemşirelik Esasları Dersi'ni alan tüm 1. Sınıf öğrencileri araştırmanın evrenini oluşturdu (N:91). Örneklemini ise; araştırmaya katılmaya gönüllü olan, araştırma kriterlerine uyan 30 deney grubu, 30 kontrol grubu olmak üzere 60 öğrenci oluşturdu. Araştırma verileri; Öğrenci Tanıtım Formu, IM Enjeksiyon Bilgi Formu, IM Enjeksiyon Uygulama Kontrol Listesi, Revize Edilmiş Sınav Kaygısı Ölçeği ve Görsel Kıyaslama Ölçeği ile toplandı. Deney grubuna IM enjeksiyon demonstrasyonundan sonra Bilgisayar Destekli Oyuna erişim izni verildi. Her iki grup bir hafta sonra beceri sınavı ile değerlendirildi. Deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin intramüsküler enjeksiyon bilgi ön test ve son test puan ortalamaları kendi içinde karşılaştırıldığında; Deney ve kontrol grubundaki artışın anlamlı olduğu bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
In order to assess the impact of a computer-aided game on achievement status, anxiety level, and satisfaction levels in the development of intramuscular injection application abilities in nursing education, a randomised experimental research design with a pretest-posttest control group was used for the study. The population of the study consisted of all first-year students taking the“Nursing Principles Course”in the“Spring Semester of the 2022-2023 Academic Year”of the university where the research was conducted (N: 91). The sample consisted of 60 students, 30 experimental group and 30 control group, who volunteered to participate in the study and met the research criteria. The data were collected using the Student Introduction Form, IM Injection Information Form, IM Injection Administration Checklist, Revised Test Anxiety Scale and Visual Comparison Scale. The experimental group was given access to the Computer Assisted Game after the IM injection demonstration. Both groups were evaluated with a skills exam one week later. When the intramuscular injection knowledge pre-test and post-test mean scores of the students in the experimental and control groups were compared within themselves, it was found that the increase in both the experimental and control groups was significant (p0,05).