Göğüs cerrahi servisinde yatan hastaların bağlanma stilleri ve başa çıkma tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between attachment styles and coping attitudes of patients hospitalized in the thoracic surgery service
  1. Tez No: 872788
  2. Yazar: BÜŞRA MEMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE OKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma, göğüs cerrahi servisinde yatan hastaların bağlanma stilleri ve başa çıkma tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma nicel araştırma modeli olarak tanımlayıcı ve ilişkisel olarak tasarlanmıştır. Çalışma, 1 Mart 2023- 1 Mayıs 2023 tarihleri arasında İstanbul Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi'nde göğüs cerrahi servislerinde yatarak tedavi gören hastalar ile yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini çalışmaya katılmayı kabul eden 300 hasta oluşturmuştur. Araştırmada hastaların bağlanma stillerini belirlemek amacıyla Erişkin Bağlanma Biçimi Ölçeği (EBBÖ), başa çıkma tutumlarını ölçmek amacıyla Başa Çıkma Tutumları Değerlendirme Ölçeği (COPE-R) kullanılmıştır. Çalışma verileri SPSS V23 ile analiz edilmiştir. Değişkenlerin birbiriyle ilişkisini incelemek amacıyla korelasyon ve regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmaya katılan hastaların kaçıngan bağlanma puan ortalamaları (Ort.= 3,420±1,289) en yüksek, güvenli bağlanma puan ortalamaları (Ort.= 2,037±1,480) en düşük çıkmıştır. Başa çıkma tutumları puan ortalamalarına göre; hastalar en fazla kendine yardım (Ort.=19,117±4,070) yöntemini, en az ise sakınma-kaçınma (Ort.=11,157±3,351) yöntemini kullanmaktadırlar. Analiz sonuçlarına göre göğüs cerrahi servisinde yatan hastalarda güvenli bağlanma stiline sahip olmanın başa çıkma tutumlarını ve kendine yardım düzeyini arttırdığı; sakınma-kaçınma davranış düzeyini ise azalttığı bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the relationship between attachment styles and coping attitudes of patients hospitalized in the thoracic surgery service. The research was designed as a descriptive and correlational quantitative research model. The study was conducted with patients receiving inpatient treatment in the thoracic surgery services at Istanbul Yedikule Chest Diseases and Thoracic Surgery Training and Research Hospital between 1 March 2023 and 1 May 2023. The sample of the study consisted of 300 patients who agreed to participate in the study. In the study, the Adult Attachment Style Scale (EBBÖ) was used to determine the attachment styles of patient, and the Coping Attitudes Evaluation Scale (COPE-R) was used to measure their coping attitudes. Study data were analyzed with SPSS V23. Correlation and regression analysis were performed to examine the relationship between variables. The average avoidant attachment score of the patients participating in the study was the highest (Mean = 3,420±1,289) and the mean secure attachment score (Mean = 2,037±1,480) was the lowest. According to coping attitudes average scores; patients use the self-help method the most (Mean.=19.117±4.070) and the avoidance method the least (Mean.=11.157±3.351). According to analysis results, having a secure attachment style increases coping attitudes and self-helping levels in patients hospitaized in the thoracic surgery service; it has been found that it reduces the level of avoidance behavior. Having an avoidant attachment style reduces coping attitudes, self-help and adaptation levels; it was found that it increased the level of self-punisment. It has been found that anxious attachment style reduces the level of approach. No cause effect relationship was found between anxious attachment and other coping attitudes.