Imperialism and racism in joseph conrad's lord jim and heart of darkness imperialism and racism in Joseph Conrad's lord jim and heart of darkness
Joseph Conrad's Lord Jım and heart of Darness'ta emperyalizm ve ırkçlık
- Tez No: 872823
- Danışmanlar: PROF. DR. ERENDİZ ÖZBAYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tezde Conrad'ın Heart of Darkness ve Lord Jim adlı eserleri emperyalizm ve ırkçılık temaları etrafında incelenmiştir. Bu incelemede Conrad'ın siyasi duruşu da dikkate alınmaktadır. Karanlığın Yüreği ve Lord Jim emperyalist ve sömürgeci eylemlerin sorgulanmak yerine övüldüğü bir zamanda yazılmıştır, metinler yalnızca emperyalizmin ihtişamını yansıtmakla kalmaz, aynı zamanda bu ideolojiye karşı çıkar. Bu nedenle bu eserler incelenmeye değer görülmektedir. Bu arada, şu sorular cevaplanacak: Conrad soylu bir ırkçı mıydı? Emperyalizm ile onun idealizme bakış açısı arasındaki bağlantı nedir? Conrad'ın yirminci yüzyılda tartıştığı konular ne kadar çağdaş?
Özet (Çeviri)
In this thesis, Conrad's Heart of Darkness and Lord Jim are examined around the themes of imperialism and racism. In this examination, Conrad's political stance is also taken into account. Heart of Darkness and Lord Jim were written at a time when imperialist and colonial acts were praised rather than questioned, the texts do reflect not only the glory of the imperialism but also opposes this ideology. For this reason, these works are seen to be worthy of being examined. All the while, these inquiries will be replied: was Conrad, a noble racist? What is the connection between imperialism and his perspective on idealism? How contemporaneous are the issues Conrad discusses in the twentieth century?