Cebirsel polinomların türevlerinin davranışları
Behavior of derivatives of algebraic polynomials
  1. Tez No: 872831
  2. Yazar: BÜŞRA ATMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİYE PELİN ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kompleks düzlemde bir sonlu Jordan bölgesi üzerinde analitik olan bir fonksiyonun, farklı normlu veya yarınormlu uzaylara ait normları veya yarınormları arasındaki ilişkilerin belirlenmesi ve verilen bölge genişlediği zaman, analitik fonksiyonun normunun veya yarınormunun nasıl bir değişime uğrayacağının belirlenmesi, Yaklaşım teorisinin önemli problemlerindendir. Bu çalışmada, analitik fonksiyon olarak cebirsel polinomların türevlerinin, iç ve dış kutup yerlerine sahip parçalı Dini düzgün eğrisi ile sınırlı ve sınırsız bölgelerdeki davranışı ile ilgili problemler incelendi. Ayrıca cebirsel polinomların türevlerinin düzgün normlarının ve sonsuz bölgede modülce artışlarının parçalı Dini-Düzgün sınırlı bölgede tanımlı ve onun sınırında belirli mertebeden sıfır veya kutup yerlerine sahip bölgede ağırlık fonksiyonuna göre değerlendirilmesi ve bu değerlendirilmelerde eğrinin ve ağırlık fonksiyonun etkisi teoremler ve ispatlar ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Determining the relationships between different norms or seminorms of functions which are analytic in a given finite Jordan domain in the complex plane in the various normed space and determining how undergo a change of norm or seminorm of the holomorphic function when the given region expands are major problems of teh Approximation Theory. In this work, problems similar to the following behavior of the derivatives of algebraic polynomials as holomorphic functions in the bounded and unbounded regions bounded by piecewise Dini smooth curve having interior and exterior cusps. Further, the smooth norms of the derivatives of algebraic polynomials and their by module increases in the infinite region are estimated according to the weight function defined in the piecewise Dini-Smooth bounded region and having zero or cusps of definite order on its boundary, and the effect of the curve and the weight function in these estimates is shown with theorems and proofs.