Ortaöğretim düzeyinde eğitim gören erkek öğrencilerde sosyal görünüş kaygısının besin seçimi ve öğün alışkanlıklarına etkisi
The effect of social appearance anxiety on food choice and eating habits in male students studying at the middle school
- Tez No: 872865
 - Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERTEKİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Adölesan çağında beslenmenin yeterli ve vücut gereksinimlerine uygun olması çok önemlidir. Bu dönemin özelliği olan beğenilme arzusu beraberinde sosyal görünüş kaygısını ortaya çıkarmaktadır. Bu tez çalışmamızda ergen erkek öğrencilerin sosyal görünüş kaygılarının beslenme şekillerini ve öğün alışkanlıklarını nasıl etkilediği araştırılacaktır. Materyal ve Yöntem: Çalışma iki devlet lisesinde 2022/2023 eğitim öğretim dönemi bahar yarıyılında eğitim gören 15-19 yaş arası 201 erkek öğrenci ile yürütüldü. Bu çalışma için Kişisel Bilgi Formu, Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği (SGKÖ), Beslenme Alışkanlıklarını Değerlendirme Formu (BADF) kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan erkek öğrencilerin sınıf düzeylerine göre (p0,05) gözlendi. Araştırmaya katılan öğrencilerin haftalık süt tüketimlerinin SGKÖ toplam puanları üzerine etkisi olduğu (p0,05) saptandı. Sonuç: Bu araştırmanın bağlantılı olduğu literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Erkek adölesanların yeterli ve dengeli beslenme konusunda yeterince bilgilendirilmesi ile yanlış beslenme alışkanlıkları oluşturmalarının önlenebileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: In adolescence, it is very important that nutrition is adequate and appropriate for body requirements. The desire to be liked, which is characteristic of this period, leads to social appearance anxiety. In this thesis, it will be investigated how social appearance anxiety affects the diet and meal habits of adolescent male students. Material and Method: The study was conducted with 201 male students aged 15-19 years studying in two public high schools in the spring semester of the 2022/2023 academic year. Personal Information Form, Social Appearance Anxiety Scale (SAAS), and Food Habits Assessment Form (FADF) were used for this study. Findings: A statistically significant difference was found between the SSIQ total scores of male students according to their grade level (p0.05) between the SSIQ total scores according to the snack consumption status of the students. It was found that the weekly milk consumption of the students participating in the study had an effect on the SSIQ total scores (p0.05). Conclusion: This study is thought to contribute to the related literature. We believe that the formation of wrong eating habits can be prevented by adequately informing male adolescents about adequate and balanced nutrition.