Ortaöğretim düzeyinde eğitim gören kız öğrencilerde sosyal görünüş kaygısı ile beslenme okuryazarlığı ve yeme tutumları arasındaki ilişki
The relationship between social appearance anxiety and nutritional literacy and eating attitudes in secondary education girl students
- Tez No: 880647
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışma ortaöğretim düzeyinde eğitim gören kız öğrencilerde sosyal görünüş kaygısı ile beslenme okuryazarlığı ve yeme tutumları arasındaki ilişkiyi incelemek üzere planlandı. Materyal ve Yöntem: Çalışma kesitsel bir çalışmadır. Çalışmada ilişkisel tarama modeli kullanıldı. Araştırma 201 gönüllü katılımcı ile yapıldı. Örneklem Mart 2023 tarihinde oluşturuldu. Verilerin toplanmasında Demografik Bilgi Formu, Yeme Tutum Testi (YTT-26), Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği (SGKÖ) ve Adölesanlarda Beslenme Okuryazarlığı Ölçeği (ABOÖ) kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan adölesanların BKİ gruplarına göre SGKÖ toplam puanlarında anlamlı fark olmadığı (p>0,05), sınıf düzeylerine göre (P0,05) bulundu. Adölesanların %71,1'inde yeme tutum bozukluğu olmadığı ve %28,9'unda olduğu gözlendi. BKİ'ye göre YTT-26“Diyet”(p0,05) belirlendi. Adölesanların yaşları arttıkça YTT-26'nın“Bulimia ve Yeme Takıntısı”puanlarında %16,3'lük azalma olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was planned to examine the relationship between social appearance anxiety, nutritional literacy and eating attitudes in secondary school female students. Materials and Methods: The study is a cross-sectional study. Relational screening model was used in the study. The research was conducted with 201 volunteer participants. The sample was created in March 2023. Demographic Information Form, Eating Attitudes Test (EAT-26), Social Appearance Anxiety Scale (SSAS), and Adolescent Nutrition Literacy Scale (ASBS) were used to collect data. Results: It was found that there was no significant difference in the SSI total scores of the adolescents participating in the study according to their BMI groups (p>0.05), there was a difference according to their grade level (P0.05). It was observed that 71.1% of the adolescents did not have an eating attitude disorder and 28.9% did. According to BMI, it was observed that there was a significant difference between YTT-26“Diet”(p0.05). It was observed that as the age of the adolescents increased, there was a 16.3% decrease in the YTT-26“Bulimia and Eating Obsession”scores.