Multipl skleroz hastalarında hastalığın yürüme fonksiyonları üzerindeki etkisi: Multipl skleroz yürüme ölçeği ile tinetti denge ve yürüme testi değerlendirmeleri
The effect of disease on gait functions in patients with multiple sclerosis: Evaluations of multiple sclerosis walking scale and tinetti balance and gait assessment test
  1. Tez No: 872877
  2. Yazar: HATİCE DENİZ HİNTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA MÜNEVVER GÖKYİĞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Multipl skleroz (MS) hastalarında yapılan yürüyüş değerlendirmeleri; hastalık seyrinin ve fonksiyonelliğin değerlendirilmesi bağlamında oldukça önemlidir. Bu çalışmada MS tanılı hastalarda hastalığın yürüme fonksiyonları üzerindeki etkisinin objektif bir değerlendirme yöntemi olan Tinetti Denge ve Yürüme Değerlendirmesi (TDYD) testi ile değerlendirilmesi ve elde edilen sonuçların hastalığın değerlendirilmesinde kullanılan subjektif ölçekler olan Modifiye Yorgunluk Etki Ölçeği (Modified Fatigue Impact Scale, MFIS) ve Multipl Skleroz Yürüme Ölçeği (12-Item Multipl Sclerosis Walking Scale, MSWS-12) ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda kliniğimizde takip edilen MS hastaları incelemeye alınmış olup dahil edilme ve dışlama kriterlerine göre 50 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalarda yorgunluk şiddetini ölçmek amacıyla MFIS ölçeği kullanılmıştır. Yürüme ve denge fonksiyonlarını değerlendirmek için hastalara MSWS-12 ile TDYD testleri uygulanmıştır. Hastalarda duygu durum değerlendirmesi yapmak ve depresyonun etkisini dışlamak amacıyla Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gait assessments in multiple sclerosis (MS) patients are essential in terms of the evaluation of disease progression and functionality. The aim of this study is to evaluate the effect of the disease on gait functions using the Tinetti Balance and Gait Assessment, which is an objective assessment method, and to evaluate the relationship of the results obtained with the Modified Fatigue Impact Scale (MFIS) and the 12-Item Multiple Sclerosis Walking Scale (MSWS-12), which are subjective scales used in the evaluation of the disease. In our study, MS patients followed up in our clinic were examined and 50 patients were included in the study according to the inclusion and exclusion criteria. MFIS scale was used to measure the severity of fatigue in patients. MSWS-12 and Tinetti tests were performed to evaluate gait and balance functions. Beck Depression Scale was used to assess mood and to exclude the effect of depression.