Geriatrik işitme kayıplarında amplifikasyon ve odyologların yaklaşımlarının değerlendirilmesi
Amplification in geriatric hearing lossand audiologists' approaches
- Tez No: 872917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİYE HORASANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışmanın amacı; presbiakuzi hakkında genel hatlarıyla bilgi vermek, işitme cihazı satış ve uygulama merkezlerinde odyologların presbiakuzi hastalarının odyolojik bulgularına bağlı olarak tercih edilen işitme cihazı tipi, yardımcı aksesuarlar, kulak kalıbı tipi, mikrofon tipi, kazanç formülü gibi özellikleri dikkate alarak yaptıkları uygulamaların incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Türkiye'nin herhangi bir yerinde işitme cihazı satış ve uygulama merkezlerinde çalışan 88 odyoloğa iki ayrı işitme kaybı tipini içeren odyogram örnekleri gösterilerek nasıl bir işitme cihazı uygulaması yapacaklarına dair anket soruları verilmiştir. Tüm bu cevaplara bağlı olarak presbiakuzi hastasını mutlu etmenin yolları hakkında genel bir fikir elde edilmiştir. Çalışmanın önemi; Geriatrik işitme kaybı ve hastalara uygulanan amplifikasyon hakkında genel bilgiler verdiği için ve benzer herhangi bir çalışma yapılmamış olmaması bu çalışmaya özgün değer katmaktadır. Bulgulara göre: En fazla tercih edilen işitme cihazı yönü bilateral olması yönünde elde edilmiştir. RITE/RIC model işitme cihazı tercihi diğer modellere göre anlamlı derecede farklılık göstermektedir. Omni-direksiyonel mikrofon tipini adaptif mikrofon tipi takip etmektedir. Uygulayıcılar birinci tip odyogramda pilli işitme cihazını tercih ederken ikinci tip odyogramda hastanın yaşı ve işitme kaybı arttıkça şarjlı işitme cihazı tercih etmişlerdir. En fazla tercih edilen yardımcı işitme sistemi ise cep telefonu bağlantısı ve bluetooth sistemler olarak elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler Amplifikasyon, geriatrik işitme kayıpları, işitme cihazı, işitme cihazı teknolojisi, işitme cihazı türleri, presbiakuzi
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to give general information about presbycusis and to examine the applications made by audiologists in hearing aid sales and fitting centers by taking into account the preferred hearing aid type, auxiliary accessories, ear mold type, microphone type, gain formula, etc. depending on the audiological findings of presbycusis patients. Materials and Methods: A total of 88 audiologists working in hearing aid sales and fitting centers anywhere in Turkey were shown audiograms of two different types of hearing loss and were given a questionnaire on how they would fit hearing aids. Based on all these answers, a general idea about the ways to make the presbycusis patient happy was obtained. The importance of the study; Since it gives general information about geriatric hearing loss and amplification applied to patients and no similar study has been done, this study adds unique value to this study. According to the findings: The most preferred hearing aid direction was bilateral. RITE/RIC model hearing aid preference is significantly different from other models. Omni-directional microphone type is followed by adaptive microphone type. While practitioners preferred battery-powered hearing aids in the first type of audiogram, the patient's age and hearing loss increased in the second type of audiogram. Key Words Amplification, geriatric hearing losses, hearing aid, hearing aid technologies, presbycusis, types of hearing aids