Ergenlerde psikiyatrik bozuklukların klinik şiddetinde kronotipi ve kortizol ilişkisinin değerlendirilmesi
Assessment of the relationship between chronotype, cortisol and severity of psychiatric disorders in adolescents
- Tez No: 872918
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA DEMİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ERGENLERDE PSİKİYATRİK BOZUKLUKLARIN KLİNİK ŞİDDETİNDE KRONOTİPİ VE KORTİZOL İLİŞKİSİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET Amaç: Ergenlik döneminde sıkça karşılaştığımız Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), Majör Depresif Bozukluk(MDB) ve Yaygın Anksiyete Bozukluğu(YAB) gibi psikopatolojilerde uyku düzeni ve uyku zamanı tercihi hastalığın kliniğini ve tedavi yanıtını etkilemektedir. Yine bu psikopatolojilerin varlığında düzeylerinin etkilendiği bilinen kortizol hormonunun uyku ile ilişkili bozukluklarda da etkilendiği bilinmektedir. Bu çalışma ile ergenlik döneminde görülen DEHB, MDB ve YAB hastalık şiddetlerinin uyku kronotipisi ve kan kortizol seviyesi ile ilişkilerinin değerlendirilmesi ve sağlıklı kontrollerle kıyaslayarak klinik üzerine etkisinin incelenmesi hedeflenmiştir. Yöntem:Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatri Anabilim dalına ayaktan başvuran 12-18 yaşları arasında çalışmaya dahil edilme kriterlerine uygun 35 DEHB,38 MDB,30 YAB tanısını almış ya da bu tanı ile takip edilen hasta ve kontrol grubu dahil edilme kriterlerini karşılayan 33 sağlıklı ergen çalışmaya dahil edildi.Çalışmaya katılan tüm ergenlere Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi(PUKİ),Sabahçıl-Akşamçıl Ölçeği(SAÖ),Davranışsal İnhibisyon Sistemi / Davranışsal Aktivasyon Sistemi Ölçeği(DİS/DAS) uygulandı. Hastalık şiddeti değerlendirilmesi için Conners Ebeveyn Değerlendirme Ölçeği (CADÖ),Çocuklar için Depresyon Ölçeği(ÇDÖ) ve Çocuklarda Anksiyete Bozukluklarını Tarama Ölçeği (ÇATÖ) uygulandı. Çalışmaya katılan tüm ergenlerden sabah saat 08.00-09.00'da serum kan kortizol seviyesi için kan örnekleri alındı. Bulgular: PUKİ ve uyku kalitesi açısından bakıldığında, kontrol grubunun PUKİ ölçeğinin ortalama değerinin, diğer üç gruba göre düşük olduğu gözlendi (p0.05). DİS, DAS-dürtü ve DAS-ödül ölçek puanları açısından bakıldığında DEHB ve YAB grubunda DİS ölçeği toplam puanı sağlıklı kontrollere göre yüksek bulundu (p=0.014). DEHB grubunda DAS-dürtü ölçeği toplam puanı sağlıklı kontrollere ve MDB grubuna göre yüksek saptandı (p=0.002).
Özet (Çeviri)
ASSESSMENT OF THE RELATIONSHIP BETWEEN CHRONOTYPE, CORTISOL AND SEVERITY OF PSYCHIATRIC DISORDERS IN ADOLESCENTS ABSTRACT Objective: In psychopathologies such as attention deficit and hyperactivity disorder (ADHD), major depressive disorder (MDD), and generalized anxiety disorder (GAD), which we frequently encounter during adolescence, sleep patterns and sleep time preference affect the clinic of the disease and the response to treatment. It is also known that the cortisol hormone, whose levels are known to be affected in the presence of these psychopathologies, is also affected by sleep-related disorders. This study aims to evaluate the relationship between ADHD, MDD, and GAD disease severities seen in adolescence, sleep chronotype, and blood cortisol level, and to examine its clinical effect by comparing it with healthy controls. Method: 35 ADHD, 38 MDD, 30 GAD patients who were diagnosed with or followed up with this diagnosis, and 33 healthy adolescents between the ages of 12-18, who were admitted to Erciyes University Faculty of Medicine, Department of Child Psychiatry as outpatients and 33 healthy adolescents who met the inclusion criteria were included in the study. Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), Morningness-Eveningness Scale (MEQ), and Behavioral Inhibition System / Behavioral Activation System Scale (DIS/DAS) were applied to all adolescents participating in the study. Conners Parent Rating Scale (CADS), Children's Depression Scale (CDS), and Children's Anxiety Disorders Screening Scale (CADS) were applied. Blood samples were taken for serum blood cortisol levels from all adolescents participating in the study at 08.00-09.00 in the morning. Results: In terms of PSQI and sleep quality, it was observed that the average value of the PSQI scale of the control group was lower than the other three groups (p0.05). In terms of DIS, DAS-impulse and DAS-reward scale scores, the total score of DIS scale in the ADHD and GAD group was found to be higher than in healthy controls (p=0.014). The total score of the DAS-impulse scale in the ADHD group was found to be higher than in healthy controls and the MDD group (p = 0.002).