Gebelerde algılanan sosyal desteğin bebek hazırlığı ve endişe düzeyine etkisi
The effect of perceived social support in pregnant women on baby preparation and anxiety levels
  1. Tez No: 945529
  2. Yazar: GÖZDE KAYKUSUZ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE BÜYÜKKAYACI DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı gebelerde algılanan sosyal desteğin bebek hazırlığı ve endişe düzeyine etkisinin incelenmesidir. Tanımlayıcı tipte yapılan araştırmanın evrenine 15 Ocak 2025-15 Mart 2025 tarihleri arasında, Çorum Erol Olçok Eğitim Araştırma Hastanesini Doğum ve Kadın Hastalıkları polikliniğine başvuran araştırmaya alınma kriterlerine uyan ve gönüllü olarak katılan 295 gebe kadın alındı. Araştırmanın verileri, Kişisel Bilgi Formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) ve Bebek Hazırlığı ve Endişe Ölçeği (BHEÖ) ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde, tanımlayıcı istatistikler, t testi, varyans analizi, regresyon ve pearson korelasyon analizi kullanıldı. Gebelerin %72' si planlı, %58' i bebek bakımına yönelik bilgi almış, %76,9' unun bebek bakımına yardım edecek yakını olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of perceived social support on baby preparation and anxiety levels in pregnant women. The universe of this descriptive study was 295 pregnant women who applied to the Obstetrics and Gynecology outpatient clinic of Çorum Erol Olçok Training and Research Hospital between January 15, 2025 and March 15, 2025 and who met the inclusion criteria and participated voluntarily. The data of the study were collected using the Personal Information Form, Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS) and Baby Preparation and Anxiety Scale (BAAS). Descriptive statistics, t test, variance analysis, regression and Pearson correlation analysis were used in the evaluation of the data. It was found that %72 of the pregnant women had planned pregnancies, %58 had received information about baby care, and %76.9 had a relative who would help with baby care.