Yağsız vücut kütlesinin kestiriminde kullanılan biyoelektrik impedans denklemlerinin genç erkek ve kadınlarda geçerliği
Validity of bioelectric impedance equations used in estimation of fat free mass in young men and women
  1. Tez No: 873025
  2. Yazar: YASİN ERGÜN ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR HAZIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı genç erkek ve kadınlarda elden-ayağa ve ayaktan-ayağa yöntemle ölçülen Biyoelektrik İmpedans Analizi (BIA) değerlerinden yağsız vücut kütlesini (YVK) kestiren seçilmiş formüllerin referans yöntem Dual Enerji X-ışını Absorbsiyometre (DXA) ile ölçülen değerlerle karşılaştırarak geçerliklerini belirlemektir. Çalışmaya yaşları 18 ila 25 arasında değişen 113 erkek, 82 kadın toplam 195 yetişkin kişi gönüllü olarak katılmıştır. Vücut kompozisyonu ölçümleri ayaktan-ayağa BIA, elden-ayağa BIA ve referans yöntem olarak seçilmiş olan DXA kullanılarak yapılmıştır. İki farklı BIA yönteminden elde edilen rezistans, reaktans ve impedans değerleri kullanılarak tek frekans ölçüm yapan (50 kHz) BIA cihazlar için geliştirilen ve yaygın olarak kullanılan 8 denklem kullanılarak katılımcıların YVK belirlenmiştir. BIA denklemlerinden ve referans yöntemden elde edilen YVK ve vücut yağ yüzdesi (VYY) değerleri arasındaki farklar Bağımlı Gruplarda t Testi ile analiz edilmiştir. Her bir BIA denkleminden ve DXA'dan elde edilen YVK ve VYY değerlerinden regresyon modellenerek korelasyon katsayısı ve kestirimin standart hatası belirlenmiştir. Her bir BIA denklemi ve DXA'dan elde edilen YVK ve VYY arasında Bland-Altman %95 tutarlık sınırları belirlenmiştir. Çalışma sonucunda erkeklerde YVK kestirimi için Lukaski denkleminin, VYY kestirimi için ise Kyle01 ve Lukaski denklemlerinin geçerli olduğu; kadınlarda ise YVK kestirimi için Deurenberg90, Deurenberg91 ve Sun denklemlerinin, VYY kestirimi için Deurenberg90 denkleminin geçerli olduğu bulunmuştur. Kyle03 denklemi ise her iki cinsiyette en yüksek hata ve fark ortalamasına sahip bulunmuştur. Farklı BIA yöntemleriyle elde edilen impedans değerinin kullanıldığı denklemler referans yöntemle karşılaştırıldığında ise ayaktan ayağa BIA yönteminden elde edilen değerlerin daha yüksek standart hata ve fark ortalamasına sahiptir. Bu çalışmanın bulguları vücut kompozisyonunun değerlendirilmesinde kullanılan BIA denklemlerinin popülasyon spesifik olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the validity of selected equations that predict fat free mass (FFM) from Bioelectric Impedance Analysis (BIA) values measured by two different methods in young men and women with reference method Dual Energy X-ray Absorptiometry (DXA). A total of 195 young adult individuals, 113 males and 82 females between 18 and 25 years, participated in the study voluntarily. Body composition parameters measured by foot-to-foot (FF) BIA, hand-to-foot (HF) BIA and selected reference method DXA. The FFM of the participants were determined by commonly used 8 equations which were developed for single frequency (50 kHz) BIA devices by using resistance, reactance and impedance values obtained from two different BIA. Differences between FFM and Body Fat Percentage (%BF) values obtained from BIA equations and reference method (DXA) were analyzed by paired samples t-test. The correlation coefficient and standard error of the estimation were determined by regression modeling from FFM and %BF values obtained from each BIA equation and DXA. Bland-Altman 95% consistency limits were determined for FFM and %BF which was obtained from the BIA equations and DXA. Results indicated that, Lukaski equation were found to be valid for FFM and Kyle01 and Lukaski equations are valid for %BF estimation in men; however, Deurenberg90, Deurenberg91 and Sun equations were found to be valid for FFM and Deurenberg90 equation was valid for %BF in women. The Kyle03 equation had the highest error and difference average in both genders. When the equations using the impedance value obtained from the different BIA methods compared with the reference method, the FF BIA method had higher standard error and mean difference. The findings of this study demonstrated that the BIA equations used for body composition assessment are population specific.