Geriatrik bireylerde kare adımlama egzersiz eğitimi ve otago egzersiz eğitiminin denge ve düşme korkusu açısından karşılaştırılması: randomize kontrollü çalışma
Comparison of square stepping exercise training and otago exercise training in geriatric individuals in terms of balance and fear of falling: a randomized controlled study
- Tez No: 873029
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA CAN AKMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Bu çalışma, geriatrik bireylerde Kare Adımlama Egzersiz eğitimi ve Otago Egzersiz eğitiminin denge ve düşme korkusu açısında karşılaştırılması ve etkilerini ölçmeyi amaçladı. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya 65-75 yaş arası sağlıklı 105 geriatrik birey dahil edildi. Katılımcılar basit randomizasyon ile Otago Egzersiz Programı (OEP), Kare Adımlama Egzersiz (KAE) ve kontrol grubu olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Egzersiz grupları haftada 3 gün 6 hafta boyunca 45 dakikalık egzersiz eğitimine alındı. Katılımcılara alt ekstremite kas kuvveti, alt ekstremite fonksiyonelliği, denge, düşme korkusu için sırasıyla 30 saniye sandalyede otur-kalk (30 SKOT), zamanlı kalk ve yürü (ZKYT), Mini BEST test, Tinetti Düşme Etkinlik Ölçeği (TDEÖ) ve fonksiyonel uzanma (FUT) testleri uygulandı. Değerlendirmeler egzersiz eğitiminden önce ve egzersiz eğitiminden sonra tekrarlandı. Bulgular: OE, KAE ve kontrol grubundaki katılımcıların yaş ortalamaları sırasıyla 71,47±2,94; 69,74±23,53; 69,74±23,53 yıldır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to compare and measure the effects of square stepping exercise and otago exercise training in terms of balance and fear of falling in geriatric individuals. Materials and Methods: Totally 105 healthy geriatric individuals between the ages 65-75 year were included in the study. Participants were divided into 3 groups by simple randomization: Otago Exercise Program (OEP) Square Stepping Exercise (SSE) and control group. Exercise groups received 45-minute exercise training 3 days a week for 6 weeks. Individuals were tested for lower extremity muscle strength, lower extremity functionality, balance, and fear of falling, respectively, with 30-second sit-to-stand (30CST), timed up-and-walk (TUG), Mini BEST, Tinetti Falls Efficacy Scale (TFES) and functional reach (FRT) tests. used. Assessments were repeated before and after treatment. Results: The average age of individuals in the OEP, SSE and control groups is respectively, 71.47±2.94; 69.74±23.53; 69.74±23.53 years (p>0.05).