Geriatrik bireylerde yutma fonksiyonları, ses kalitesi ve sarkopeninin kırılganlık üzerine etkisi
The effect of sarcopenia on frailty, voice quality and swallowing functions in geriatric individuals
  1. Tez No: 960691
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZKARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HURİ SEVAL GÖNDEREN ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada geriatrik bireylerin yutma fonksiyonları, ses kalitesi ve sarkopeninin kırılganlık üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Ekim 2024- Şubat 2025 tarihleri arasında dâhil edilme kriterine uyan 230 birey ile analitik tipte yapılmıştır. Veri toplama formu, Edmonton Kırılganlık Ölçeği (EKÖ), EAT-10 Yutma Değerlendirme Ölçeği, Ses Handikap İndeksi ve Strength, Assistance with Walking, Rise From a Chair, Climb Stairs and Falls (SARC-F) ölçeği kullanılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından yüz yüze toplanmıştır. Sayısal değişkenler arasındaki ilişki, dağılımın normal olmaması nedeniyle Spearman korelasyon analizi ile incelenmiştir. Kategorik değişkenlerin gruplar arası karşılaştırmalarında ise Pearson ki-kare testi ve gerektiğinde Fisher'ın kesin testi kullanılmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin eğitim düzeyi, gelir durumu, medeni durumu, günlük ilaç kullanımı, düşme yaşaması, son bir yıl içinde hastaneye yatması ile kırılganlık, yutma, ses ve sarkopeni arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p0,05). Bireylerde gelir durumu az olanların, eşini kaybedenlerin, günlük ilaç kullanımı fazla olan, düşme yaşamış ve son bir yılda hastaneye yatışı olmuş yaşlıların ölçek puanları fazladır. Yaşın artmasının yutma ve kırılganlık skorunu da arttırdığı bulunmuştur. EKÖ kullanarak tespit etiğimiz kırılganlık oranı %43'tür. Kırılganlığın artmasının ses ve yutma üzerine olumsuz etkisi bulunmuştur. Kırılganlık ve sarkopeni birbiri ile doğrudan ilişkilidir. Sarkopeni, ses ve yutma birbirini etkilemektedir. Kapsamlı geriatrik değerlendirme sürecinde yaşlılarda kırılganlığın sarkopeni, ses ve yutma ile ilişkili olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the effects of swallowing function, voice quality, and sarcopenia on frailty in geriatric individuals. The study was conducted in Kastamonu Training and Research Hospital between October 2024 and February 2025 with 230 individuals who met the inclusion criteria. Data collection form, Edmonton Frailty Scale (EFS), EAT-10 Swallowing Assessment Scale, Voice Handicap Index and Strength, Assistance with Walking, Rise From a Chair, Climb Stairs and Falls(SARC-F) scale were used. The data was collected face-to-face by the researcher. The relationship between numerical variables was analysed by Spearman correlation analysis because the distribution was not normal. Pearson chi-square test and Fisher's exact test were used for intergroup comparisons of categorical variables. A statistically significant relationship was found between education level, income status, marital status, daily drug use, falls, hospitalisation in the last year and frailty, swallowing, voice and sarcopenia (p0,05). Scale scores of those with low income level, those who lost their spouse, those with high daily drug use, those who had a fall and those who were hospitalised in the last year were higher. It was found that swallowing and frailty scores increased with increasing age. The brittleness rate determined using EFS is 43%. Increased frailty was found to have a negative effect on voice and swallowing. Frailty and sarcopenia are directly related to each other. Sarcopenia, voice and swallowing affect each other. In the comprehensive geriatric assessment process, it should be taken into account that frailty in older adults is associated with sarcopenia, voice, and swallowing.