Sportif rekreasyonel aktivitelere katılan bireylerin algıladıkları fayda ile yaşam bağlılıkları arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between perceived benefit and life commitment of individuals participating in sportive recreational activities
  1. Tez No: 873030
  2. Yazar: ENİS ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLİMDAR YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, sportif rekreasyonel aktivitelere katılan bireylerin algıladıkları fayda ile yaşam bağlılıkları arasındaki ilişkinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırma grubunu rekreasyonel park ve alanlarda sportif rekreasyonel aktivitelere aktif olarak katılım sağlayan 415 birey oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak; Kişisel Bilgi Formu, Rekreasyonel Fayda Ölçeği ve Yaşam Bağlılığı ölçekleri kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi SPSS paket programı aracılığıyla yapılmıştır. Elde edilen verilerin tanımlayıcı istatistiklerine ek olarak ikili grupların karşılaştırmasında bağımsız örneklemler t-testi, ikiden fazla olan grupların karşılaştırmasında One-Way ANOVA analizi ve değişkenler arası ilişkilerin yönümü belirleme noktasında Pearson Korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; sportif rekreasyonel aktivitelere sürekli olarak katılım sağlayan bireylerin rekreasyonel fayda ve yaşama bağlılık düzeyleri sürekli olarak katılmayanlara göre istatiksel olarak anlamlı ve yüksek çıkmıştır. Sportif rekreasyonel aktivitelere haftalık katılım süresi yüksek olan bireylerin yaşama bağlılık düzeyleri aktivitelere katılım süresi az olan bireylere göre anlamlı ve yüksek çıkmıştır. Ayrıca eğitim düzeyi yüksek olan katılımcıların rekreasyonel fayda düzeyleri istatiksel olarak anlamlı ve yüksektir. Ek olarak, rekreasyonel fayda ile yaşam bağlılığı arasında pozitif yönde orta düzeyde ilişki olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak; sportif rekreasyonel aktivitelere sürekli bir şekilde katılım sağlamak rekreasyonel faydayı ve yaşam bağlılığını arttırdığı buna ek olarak sportif rekreasyonel aktivitelerden elde edilen rekreasyonel fayda arttıkça yaşam bağlılığında artacağı görülmektedir. Sportif rekreasyonel aktivitelere sürekli katılımı kolaylaştırmak amacıyla rekreasyon park ve alanların fiziki imkanlarının ve kapasitelerinin arttırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the relationship between the perceived benefits and life commitment of individuals participating in sportive recreational activities. The research group consists of 415 individuals who actively participate in sportive recreational activities in recreational parks and areas. Personal Information Form, Recreational Utility Scale and Life Commitment Scales were used as data collection tools. The analysis of the data obtained was made through SPSS package program. In addition to the descriptive statistics of the data obtained, independent samples t-test was used to compare paired groups, One-Way ANOVA analysis was used to compare groups of more than two, and Pearson Correlation analysis was used to determine the direction of relationships between variables. According to the findings obtained; the recreational benefit and life commitment levels of individuals who continuously participate in sportive recreational activities are statistically significant and higher than those who do not participate continuously. The life commitment levels of individuals with high weekly participation time in sportive recreational activities were significantly and higher than those with low weekly participation time. In addition, the recreational benefit levels of participants with higher education level are statistically significant and high. In addition, it was determined that there was a moderate positive relationship between recreational benefit and life commitment. As a result, it is seen that continuous participation in sportive recreational activities increases recreational benefit and life commitment, and in addition, as the recreational benefit obtained from sportive recreational activities increases, life commitment will increase. In order to facilitate continuous participation in sportive recreational activities, it is recommended to increase the physical facilities and capacities of recreation parks and areas.