A holistic approach to telecommunication network security: From core to edge, P4-shieldnet and safe-cast
Telekomünikasyon ağ güvenliğine bütünsel bir yaklaşım: Çekirdekten uca, P4-shieldnet ve safe-cast
  1. Tez No: 873031
  2. Yazar: YUSUF KÜRŞAT TUNCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KASIM ÖZTOPRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
This thesis presents a holistic approach to telecommunication network security, spanning from core infrastructure to edge devices. The research integrates two key components: P4-ShieldNet for core network security utilizing programmable data planes, and SAFE-CAST for securing edge and machine-to-machine (M2M) communications using federated learning. Key findings include P4-based security solutions in the core network that demonstrate significant performance improvements, with an increase of up to 40x in throughput and a reduction in latency 99\% compared to traditional approaches. SAFE-CAST showed a 20\% reduction in energy consumption and 15\% improvement in anomaly detection accuracy for M2M communications at the network edge. An orchestration framework was developed to coordinate security measures across different network domains, enabling faster threat detection and response while maintaining data privacy. The research highlights several areas for future investigation, including the scalability of P4-based security functions in large networks, improving federated learning for dynamic edge environments, and addressing privacy concerns in sharing network telemetry data. This thesis lays the groundwork for a new paradigm in the security of telecommunication networks that is adaptive, distributed, and capable of addressing diverse challenges in both core and edge networks.
Özet (Çeviri)
Bu tez, çekirdek altyapıdan uç cihazlara kadar uzanan telekomünikasyon ağ güvenliğine bütünsel bir yaklaşım sunmaktadır. Araştırma, iki temel bileşeni entegre etmektedir: çekirdek ağ güvenliği için programlanabilir veri düzlemlerini kullanan P4-ShieldNet ve uç ve makineler arası (M2M) iletişimin güvenliğini sağlamak için federe öğrenmeyi kullanan SAFE-CAST. Temel bulgular arasında, çekirdek ağdaki P4 tabanlı güvenlik çözümlerinin geleneksel yaklaşımlara kıyasla 40 kata kadar veri işleme hızı artışı ve \%99 gecikme azalması ile önemli performans iyileştirmeleri gösterdiği yer almaktadır. SAFE-CAST, ağın ucundaki M2M iletişimleri için enerji tüketiminde \%20 azalma ve anormallik tespitinde \%15 iyileşme göstermiştir. Farklı ağ alanları arasında güvenlik önlemlerini koordine etmek için bir orkestrasyon çerçevesi geliştirilmiş, bu da veri gizliliğini korurken daha hızlı tehdit tespiti ve yanıtı sağlamıştır. Araştırma, büyük ağlarda P4 tabanlı güvenlik işlevlerinin ölçeklenebilirliği, dinamik uç ortamlar için federe öğrenmenin iyileştirilmesi ve ağ telemetri verilerinin paylaşılmasında gizlilik endişelerinin ele alınması dahil olmak üzere gelecekteki araştırma alanlarını vurgulamaktadır. Bu tez, hem çekirdek hem de uç ağlardaki çeşitli zorlukları ele alabilen uyarlanabilir, dağıtık ve telekomünikasyon ağ güvenliğinde yeni bir paradigma için temel oluşturmaktadır.