Hemşirelik öğrencilerine uygulanan kanıta dayalı uygulama eğitimi müdahale programının etkilerinin belirlenmesi: Randomize kontrollü bir çalışma
Determining the effects of the evidence-based practice education intervention program applied to nursing students: A randomized controlled study
  1. Tez No: 873104
  2. Yazar: SEDA NUR DEMİRDAĞ ARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TAŞ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çalışma hemşirelik öğrencilerinde kanıta dayalı uygulama (KDU) eğitim müdahale programının KDU'ya dair bilgi, tutum, davranış ve gelecekteki kullanımları ve hemşirelikte araştırma ve gelişmelere yönelik farkındalık ve tutumları üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Ön test son test paralel grup randomize kontrollü deneysel tasarımda olan bu çalışma, Selçuk Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi'nde yürütüldü. Araştırma verileri Mart-Haziran 2023 tarihleri arasında 108 hemşirelik 3. sınıf öğrencilerinden toplandı. Veri toplama aracı olarak Öğrenci Tanıtıcı Bilgi Formu, Öğrencilerin Kanıta Dayalı Hemşirelik Konusundaki Bilgi, Tutum ve Davranış Ölçeği ve hemşirelik öğrencilerinin Hemşirelikte Araştırma ve Gelişmelere Yönelik Farkındalık ve Tutumu Ölçeği (HAGFTÖ) kullanıldı. Girişim grubundaki öğrencilere dört oturumluk KDU eğitim programı uygulandı. Araştırma öncesinde etik kurul ve kurum izni alındı, protokol kaydı (Clinical Trial No: NCT06195397) yapıldı ve öğrencilerden onam alındı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Independent Sample t Test, Mann Whitney U Test, Genelleştirilmiş Lineer Modeli, Robust ANOVA Test ve etki büyüklüklerinin değerlendirilmesinde kısmi eta kare kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Evidence-based practice (EBP) training spending in study journals was conducted to evaluate spending on daily knowledge, attitudes, behaviors, and uses of EBP and environmental and attitudes toward sponsored research and developments. This study, which had a pre-test post-test parallel group randomized controlled separate design, was conducted at Selçuk University Faculty of Nursing. Research data was collected from 108 Formality 3rd grade students between March and June 2023. Student Introductory Information Form, Knowledge, Attitude And Behaviors Of Nursing Students Towards Evidence-Based Nursing Scale and Nursing Students Attitudes to and Awareness of Research and Development Within Nursing Scale were used as data collection tools. Initiative Intervals is a four-entry EBP training program. Before the research, ethics committee and institutional permission was obtained, the protocol was registered (Clinical Research Number: NCT06195397) and the document was approved. In the analysis of data, descriptive statistics, Independent Sample t Test, Mann Whitney U Test, Generalized Linear Model, Robust ANOVA Test and partial eta squared are used in the evaluation of effect sizes.