Acil servise başvuran kuduz riskli temas hastalarının sosyodemografik incelenmesi ile yaralarına uygulanan tedavi yaklaşımlarının ve sonuçlarının değerlendirilmesi
Sociodemographic examination of rabies risk contact patients who applied to theemergency department and evaluation of the treatment approaches andresults applied to their wounds
- Tez No: 873105
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç Bu çalışmanın amacı, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi Erişkin Acil Tıp Kliniğine başvuran kuduz riskli temas hastalarının sosyodemografik özelliklerini, profilaktik aşılanmalarını, doku yaralanmalarına yönelik tedavi yaklaşımlarını ve sonuçlarını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem Çalışma 22 Mart 2023 ile 21 Ağustos 2023 tarihleri arasında kuduz riskli temas nedeniyle hastaneye başvuran 4021 hastayı kapsamaktadır. Hastaların cinsiyet, yaş, temas edilen hayvan türü, başvuru zamanı, uygulanan profilaksi ve tedavi yöntemleri retrospektif olarak incelenmiştir. Veriler, hastane kayıtlarından elde edilmiştir. Bulgular Hastaların %50'si kadın, %50'si erkektir ve en sık temas eden yaş grubu 18-40 yaş (%44.9) olarak bulunmuştur. Temas edilen hayvan türlerinde kediler %73.1, köpekler %26.7 oranında temsil edilmiştir. Hastaların %94.6'sına kuduz aşısı, %1.5'ine kuduz immunglobulini uygulanmıştır. Ayrıca %56.5'ine tetanoz aşısı verilmiştir. Yaralanmaların en sık görüldüğü bölgeler üst ekstremiteler (%45.5) ve alt ekstremiteler (%24.0) olmuştur. İlk 24 saat içinde hastaneye başvuranların oranı %96,0'dır. Sonuç Çalışma kuduz riskli temasların sosyo-demografik dağılımı ve profilaktik tedavi yaklaşımlarını ortaya koymuştur. Erkekler daha çok köpeklerle, kadınlar ise kedilerle temas etmektedir. Yaralanmalar genellikle üst ekstremitelerde ve alt ekstremitelerde yoğunlaşmaktadır. Bu bulgular, kuduz profilaksisi ve yönetim stratejilerinin geliştirilmesine yönelik önemli bilgiler sunmaktadır. Kuduzla mücadelede halk sağlığı programlarının geliştirilmesi, toplumun bilinçlendirilmesi ve hayvanların düzenli aşılanması gibi önlemler hayati önem taşımaktadır. Bu çalışma, kuduz riskli temas hastalarının sosyodemografik özelliklerini ve profilaktik tedavi yaklaşımlarını değerlendirerek gelecekteki çalışmalar için değerli veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim Aim of this study is to evaluate the socio-demographic characteristics, prophylactic vaccinations, tissue injury treatments, and outcomes of patients with rabies-risk exposure presenting to the Adult Emergency Medicine Clinic of Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital. Materials and Methods The study includes 4021 patients who presented to the hospital between March 22, 2023, and August 21, 2023, due to rabies-risk exposure. The patients' gender, age, type of animal contact, time of presentation, and the prophylactic and treatment methods applied were retrospectively analyzed. Data were obtained from hospital records. Results Of the patients, 50% were female and 50% were male, with the most frequent age group being 18-40 years (44.9%). The types of animals contacted were predominantly cats (73.1%) and dogs (26.7%). Rabies vaccine was administered to 94.6% of the patients, and rabies immunoglobulin to 1.5%. Additionally, tetanus vaccine was given to 56.5% of the patients. The most common injury sites were the upper extremities (45.5%) and lower extremities (24.0%). The proportion of patients presenting within the first 24 hours was 96,0%. Conclusion The study reveals the socio-demographic distribution and prophylactic treatment approaches for rabies-risk exposures. Men are more likely to have contact with dogs, while women are more likely to have contact with cats. Injuries are mostly concentrated in the upper and lower extremities. These findings provide significant insights for developing strategies for rabies prophylaxis and management. It highlights the importance of comprehensive public health programs, community awareness, and regular vaccination of animals in combating rabies. This study offers valuable data by evaluating the socio-demographic characteristics and prophylactic treatment approaches of patients with rabies-risk exposure, thereby contributing to future research.