Aile hekimliği asistanlarında bilinçli farkındalık düzeyi ile tükenmişlik sendromu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between mindfulness levels and burnout syndrome among family medicine residents
  1. Tez No: 873121
  2. Yazar: AYŞE GÜMÜŞ ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN DAYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmamızda asistan hekimlerdeki bilinçli farkındalık düzeyleri ile tükenmişlik seviyeleri arasındaki ilişkinin incelenmesini amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız prospektif kesitsel tipte tanımlayıcı özelliktedir. Araştırmamıza İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Tıp Fakültesi Hastanelerindeki Aile Hekimliği Kliniklerinde 30.08.2022-30.10.2022 tarihleri arasında aktif olarak çalışmakta olan, bir yılını tamamlamış asistan hekimler dahil edildi. Çalışmaya katılan hekimlere sosyodemografik veri formu, Bilinçli Farkındalık Ölçeği ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği yüz yüze görüşme ve online anket şeklinde uygulandı. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) ve MS-Excel 2007 programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Our study aimed to examine the relationship between levels of mindfulness and levels of burnout among junior doctors. Materials and Methods: Our study is descriptive and prospective cross-sectional in nature. Resident physicians who are actively working in family medicine clinics of Istanbul University Health Sciences Faculty Hospitals between August 30, 2022 and October 30, 2022 and have completed one year were included in our research. Socio-demographic data form, Mindfulness Scale and Maslach Burnout Inventory were applied to the participating physicians through face-to-face interviews and online surveys. IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released in 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) and MS-Excel 2007 were used for statistical analysis and calculations.