Şermin Yaşar'ın eserlerindeki halk bilimi unsurlarının incelenmesi
Examining the folkloric elements in Şermin Yaşar's works
- Tez No: 873140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA GÖKCEN KAYABAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
Şermin Yaşar, çocuklar ve yetişkinler için eserler veren bir yazardır. Bu çalışmada Şermin Yaşar'ın eserleri, halk bilimi unsurları açısından incelenmiştir. Bu inceleme, Şermin Yaşar'ın kendi yazdığı yirmi yedi kitap ve İlber Ortaylı ile beraber yazdıkları Cumhuriyet'in İlk Sabahı adlı hikâye ile sınırlandırılmıştır. 2023 yılının sonunda yayımlanan Söyleme Bilmesinler adlı roman çalışmaya dâhil edilmemiştir. Günümüzde eser veren bir yazar olan Şermin Yaşar'ın Türk halk kültürünü eserlerine ne ölçüde yansıttığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Şermin Yaşar hakkında yapılacak çalışmalara kaynak teşkil etmek ve Türk halk bilimine katkı sağlamak amaçlanmıştır. Ayrıca Şermin Yaşar'ın eserleri bağlamında, çağdaş Türk edebiyatı ile Türk halk edebiyatı arasındaki bağlantı incelenerek disiplinler arası bir çalışma ortaya konulmuştur. Çalışmanın giriş bölümünde araştırmanın amacı, önemi, yöntemi, kapsamı ve sınırlılıkları anlatılmıştır. Birinci bölümde yazarın hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde halk bilimi kavramına değinilerek halk biliminin dünyadaki ve Türkiye'deki gelişim süreci aktarılmıştır. Bu bölümde ayrıca halk biliminin çağdaş edebiyat üzerindeki etkilerine de kısaca değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise Şermin Yaşar'ın eserlerindeki halk bilimi unsurları tespit edilmiştir. Eserler, ilk yazıldıkları tarihe göre sıralanarak incelenmiştir. Bu yöntemle yazarın halk bilimini, eserlerinde kullanma sıklığının zaman içerisinde ne ölçüde değiştiği gözlemlenmiştir. Halk biliminin alt başlıkları belirlenirken Sedat Veyis Örnek'in oluşturduğu tasnif esas alınmıştır. İncelenen eserler doğrultusunda bu tasnifte bazı değişiklikler yapılarak alt başlıklar oluşturulmuştur. Sonuç olarak, Şermin Yaşar'ın halk bilimi unsurlarını eserlerinde sıklıkla kullandığı böylece anlatıma doğallık ve akıcılık kattığı ayrıca kültürel mirasın aktarılmasına katkı sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Şermin Yaşar is an author who produces works for children and adults. In this study, Şermin Yaşar's works are examined in terms of folklore elements. The analysis is limited to twenty-seven books authored by Şermin Yaşar and the story Cumhuriyetin İlk Sabahı, co-written with İlber Ortaylı. The novel Söyleme Bilmesinler published at the end of 2023, is not included in the study. An attempt has been made to determine the extent to which Şermin Yaşar, a contemporary author, reflects Turkish folk culture in her works. It is aimed to provide a source for studies about Şermin Yaşar and to contribute to Turkish folklore. Moreover, an interdisciplinary study has emerged by examining the connection between modern Turkish literature and Turkish folk literature, specifically in the context of Şermin Yaşar works. In the introduction section of the study, the purpose, importance, method, scope, and limitations of the research are explained. The first section provides information about the author's life and works. In the second section, the concept of folklore is touched upon and the development process of folklore in the world and in Turkey is explained. This section also briefly touches on the influence of folklore on contemporary literature. In the third section, folklore elements in Şermin Yaşar's works were identified. The works were examined in order according to the date they were first written. With this method, it was observed to what extent the frequency of the author's use of folklore in his works changed over time. Sedat Veyis Örnek's classification is the basis for determining subcategories of folklore. In line with the works examined, some changes were made in this classification and subheadings were created. In conclusion, it is determined that Şermin Yaşar frequently incorporates folklore elements in her works, thereby adding naturalness and fluency to the narrative, and contributing to the transmission of cultural heritage.