Şermin Yaşar'ın eserlerinde eğitim meselesi
The issue of education in Şermin Yaşar's works
- Tez No: 932909
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL NALÇACIGİL ÇOPUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Şermin Yaşar Türk edebiyatının önemli yazarlarından biridir. Eserleri çoğunlukla çocuk edebiyatı alanındadır, çocuk konuludur. Eserlerinin bu kadar çok okunmasındaki en büyük etkenlerden biri çocukların okurken kendilerini bulması“Aynı ben, bana benziyor, beni anlatıyor'' gibi ifadeler kullanmalarıdır. Çocukların eğlenirken eğitilmesiyle ilgilidir. Yazar, eserlerinde kültürde, toplumda, ailede çocuğa yönelik davranışları, çocuğa yaklaşımları, yetişkinlerin çocuk algısını, çocuğa bakış açılarını, çocuklara yükledikleri sorumlulukların farkında olup bu durumların çocuk açısından olumlu ve olumsuz katkılarını analiz edip kitaplarına yansıtmıştır. Bu kitaplar sadece çocuklar için değil ebeveynlerin, yetişkinlerin de okumasını gerektirmektedir. Böylece çocuklara karşı yaptıkları davranışlarını gözden geçirmelerine, çocukları anlamalarına, çocuk gözüyle olayları görebilmelerine katkı sağlayan eserlerdir. Araştırmanın amacı Şermin Yaşar'ın kitaplarında bulunan eğitim meselesini ortaya çıkarmaktır. Araştırmanın örneklemini Şermin Yaşar'ın 15 çocuk kitabı oluşturmaktadır. Söz konusu kitaplar ”Dedemin Bakkalı, Dedemin Bakkalı-Çırak, Cingo: Ben İnsan Değil Miyim? Abartma Tozu, Bizimki, Cebimdeki Mandalina Ağaçları, Oh Ne Âlâ Memleket, Babaannem Geri Döndü, Hıhıcık, Pekicik, Dahacık, Lo, Para Ağacı, Cumhuriyet'in İlk Sabahı, Dünyanın En Önemli Öğrencisi“ adlı eserleridir. Eğitim meselesi, eserlerde bulunan unsurlardan ve alanyazın taramasında incelenen çalışmalardan hareketle ”ailede eğitim, eğitim ve gelenek ilişkisi, eğitimde öğretmenin sahip olması gereken nitelikler, okulda eğitim, kurumda eğitim, eğitim ve teknoloji ilişkisi, eğitim ve birey ilişkisi, edebiyatın eğitime katkısı, eğitimde öğrenci" başlıklarında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Şermin Yaşar is one of the prominent authors in Turkish literature. Her works are mostly in the field of children's literature and focus on child-related topics. One of the biggest factors contributing to the high readership of her works is that children find themselves in the stories, often using expressions like“That's just like me, it resembles me, it tells my story.”Her works are concerned with educating children while entertaining them. In his works, the author analyzes the behaviors towards children in culture, society, and family, approaches to children, adults' perception of children, their perspectives on children, and the responsibilities they impose on children, and reflects these situations' positive and negative contributions to children in his books. These books are not only for children, but also for parents and adults to read. Thus, they are works that help them review their behavior towards children, understand children, and see events through children's eyes. The aim of the research is to reveal the issue of education in Şermin Yaşar's books. The sample of the research consists of 15 children's books by Şermin Yaşar. The books in question are“My Grandfather's Grocer, My Grandfather's Grocer-Apprentice, Cingo: Am I Not Human? Powder of Hyperbole, Ours, Tangerine Trees in My Pocket, Oh What a Great Country, My Grandmother is Back, Hıhıcık, Pekicik, Dahacık, Lo, The Money Tree, The First Morning of the Republic, The Most Important Student in the World.”The issue of education is based on the elements found in the works and the studies examined in the literature review“education in the family, the relationship between education and tradition, the qualities a teacher should have in education, education at school, education in institutions, the relationship between education and technology, the relationship between education and the individual, the contribution of literature to education, and the student in education”based on elements found in the works.