Arap Sinemasında kadın: Hayfa El Mansur filmlerinin feminist yaklaşımla, çözümlenmesi
Women in Arab Cinema: Analysis of Haifa al Mansur films with a feminist approach
  1. Tez No: 873149
  2. Yazar: EMRAH GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Toplumsal hayatta erkek ve kadın rolleri olarak belirlenmiş kalıp yargılar bulunmaktadır. Bu kalıp yargılar erkeği güçlü ve iktidar sahibi olarak nitelendirirken kadını güçsüz ve erkek tarafından yönetilen olarak nitelendirmektedir. Kadına karşı yapılan cinsiyetçi yaklaşımlara ve kadın erkek arasındaki eşitsizliğe karşı feminizm kuramı geliştirilmiştir. Feminizm kuramı kadınlara karsı yapılan eşitsizlik mücadelesinde kadın haklarını savunmaktadır. İkinci dalga feminizm, tüm sanat dallarını etkilediği gibi sinemayı da etkisi altına almaktadır. Ana akım sinema filmleri içerisinde kadının edilgen rollerde yansıtılması feminizmin temel problemi haline gelmektedir. Yıllar içerisinde sinema sektöründe kadın yönetmenlerin ve kadın senaristlerinde artmasının etkileri ile feminist filmler üretilmeye başlamaktadır. Feminist film kuramları geliştirilerek sinemada kadın olarak kadının inşa edilmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışmada, feminizm kuramı ve feminizmin dalgaları açıklamakta olup ikinci dalga feminizmin sinemaya yansıması, sinemadaki etkisi ve sinemadaki kadın temsilleri Arap asıllı yönetmen Hayfa El-Mansur'un filmleri feminist film çözümlemesi yapılarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
There are stereotypes about male and female roles in social life. These stereotypes describe men as strong and powerful, while women are described as weak and controlled by men. The theory of feminism was developed against sexist approaches towards women and inequality between men and women. Feminism theory defends women's rights in the fight against inequality against women. Second wave feminism affects all branches of art, as well as cinema. Representing women in passive roles in mainstream cinema films has become the main problem of feminism. Feminist films are beginning to be produced due to the increase in female directors and female screenwriters in the cinema industry over the years. By developing feminist film theories, it is aimed to construct women as women in cinema. In this study, the theory of feminism and the waves of feminism are explained, and the reflection of second wave feminism on cinema, its impact on cinema and women's representations in cinema will be examined by analyzing the films of the Arab director Hayfa El-Mansur.