Bazı Trichogramma türleri, Bracon hebetor (SAY) (Hymenoptera:Braconidae) ve Venturia canescens (Gravenhorst) (Hymenoptera: Ichneumonidae)'in ergin depolanmasında beslenmenin etkilerinin araştırılması
Importance of nutrition in adult storage of some Trichogramma species, Bracon hebetor (SAY) (Hymenoptera: Braconidae) and Venturia canescens (Gravenhorst) (Hymenoptera: Ichneumonidae)
- Tez No: 873158
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL TUNCA COSİC
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Ergin parazitoitlerin ek besinlerle beslenmesine ve depolanmasına biyolojik mücadele uygulamalarında sıklıkla yer verilmektedir. Bu tez çalışmasında Hymenoptera takımına ait üç farklı familyadan parazitoitlerin Trichogramma dendrolimi (Mastumura), T. embryophagum (Hartig), T. cacoeciae (Marchall) (Hymenoptera: Trichogrammatidae), Bracon hebetor (Say) (Hymenoptera: Braconidae), Venturia canescens (Gravenhorst) (Hymenoptera: Ichneumonidae) erginleri farklı oranlarda yağ-karbonhidrat karışımı ve karbonhidratla ile beslenerek 5, 10 ve 15°C'de depolama öncesi bir gün ve üç gün beslenerek 3, 5, 7, 10 ve 15 gün depolarak yaşam süresi, parazitleme oranı ve meydana gertirdiği birey sayısı belirlenmiştir. Trichogramma türlerinde bütün depolama sıcaklıklarında en uzun yaşam süresi bal ve glikozla beslendiğinde elde edilmiştir. Depolama süresinin artışına bağlı olarak yaşam süresinde kademeli bir azalma belirlenmiştir. T. cacociae'de en yüksek parazitleme oranları 5°C'de üç gün depolanan bal: fındıkyağı (%75:25) (%86.30) ve bal (%87.67) ile bir gün beslenen bireylerde görülmüştür. T. dendrolimi'de ise en yüksek parazitleme oranları 5°C'de üç gün depolanan glikoz (%85.80), glikoz:zeytinyağı (%75:25) (%85.25) ve glikoz:cevizyağı (%75:25) (%86.00) ile beslenen bireylerde; 10°C'de üç gün depolanan bir gün bal (%82.20) ve glikozla (%82.75) ve üç gün bal (%89.13) ve glikozla (%89.00) beslenen bireylerde; 15°C'de üç gün depolanan ve üç gün bal (%84.43) ve glikozla (%83.87) beslenen bireylerde elde edilmiştir. T. embryophagum'da ise 5°C'de üç gün depolanan bir gün glikoz (%81.70) ve bal:zeytinyağı (%75:25) (%80.63) beslenen bireylerde ve 15°C'de üç gün depolanan ve üç gün glikozla (%83.80) beslenen bireylerde elde edilmiştir. Meydana getirilen birey sayıları üç Trichogramma türünde de farklılık göstermiştir. V. canescens için en uzun yaşam süresi 5°C'de üç gün depolanan bir gün glikoz (14.5 gün) ve balla (13.97 gün) beslenen bireylerde elde edilmiştir. Meydana getirilen birey sayısında en yüksek değerler en uzun yaşam süresinin elde edildiği koşullarla aynıdır. Sonuçlar farklı besinlerin etkilerinin ergin depolanmasında parazitoit türlerine göre değiştiğini göstermektedir. Bracon hebetor'da bütün besin kombinasyonlarında biyolojik veri elde edilmiştir. Sonuç olarak yağ temelli besinlerin etkisinin türe bağlı olarak değiştiği ve çalışılan türler arasında yağ temelli besinlerden en fazla yararlanan türün B. hebetor olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Feeding and storage of adult parasitoids with additional nutrients is frequently used in biological control applications. In this thesis, parasitoids from three different families of the order Hymenoptera (Trichogramma denrolimi (Mastumura), T. embryophagum (Hartig), T. cacoeciae (Marchall) (Hymenoptera: Trichogrammatidae), Bracon hebetor (Say) (Hymenoptera: Braconidae), Venturia canescens (Gravenhorst) (Hymenoptera: Ichneumonidae)) adults were fed with different ratios of fat-carbohydrate mixture and carbohydrate and fed for one day and three days before storage at 5, 10 and 15 °C and stored for 3, 5, 7, 10 and 15 days to determine the longevity, parasitism rate and the number of individuals produced. The longest longevity in Trichogramma species at all storage temperatures was obtained when fed with honey and glucose. A gradual decrease in longevity was determined depending on the increase in storage time. In T. cacociae, the highest parasitism rates were observed in individuals fed honey:hazelnut oil (75:25%) (86.30%) and honey (87.67%) stored for three days at 5 °C. In T. dendrolimi, the highest parasitism rates were observed in individuals fed glucose (85.80%), glucose:olive oil (75:25%) (85.25%) and glucose:walnut oil (75:25%) (86.00%) stored for three days at 5 °C; in individuals fed honey (82. 20%) and glucose (82.75%) and three days honey (89.13%) and glucose (89.00%); three days honey (84.43%) and three days glucose (83.87%) stored at 15 °C. In T. embryophagum, it was obtained in individuals stored at 5°C for three days and fed with glucose (81.70%) and honey:olive oil (75:25%) (80.63%) for one day and in individuals stored at 15°C for three days and fed with glucose (83.80%) for three days. The number of individuals produced differed in all three Trichogramma species. The longest longevity for V. canescens was obtained in individuals stored at 5°C for three days and fed with glucose (14.5 days) and honey (13.97 days) for one day. The highest values in the number of individuals produced were the same as the conditions under which the longest longevity was obtained. The results show that the effects of different nutrients vary according to the parasitoid species in adult storage. Biological data were obtained for all food combinations in Bracon hebetor. As a result, it was found that the effect of fat-based nutrients varies depending on the species and B. hebetor is the species that benefits most from fat-based nutrients among the species studied.