İnfertil çiftlerin uyguladıkları geleneksel yöntemler
Traditional methods used by infertile couples
  1. Tez No: 940378
  2. Yazar: GÜLSÜM KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE KIZILKAYA BEJİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma, infertilite tedavisi gören bireylerin geleneksel yöntem kullanımlarını ve geleneksel tamamlayıcı tıbba karşı tutumlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı şekilde yapıldı. Araştırma, İstanbul'da bir özel hastanenin tüp bebek merkezinde, Şubat 2023- Haziran 2023 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırmaya 233 infertil kadın ve 108 erkek olmak üzere toplam 341 birey alındı. Araştırmanın verileri, tanıtıcı bilgi formu ve Geleneksel Tamamlayıcı Tıp Tutum Ölçeği ile toplandı. İnfertil hastaların gebelik için geleneksel bir yöntem kullanma oranın %56.9 olduğu görüldü. Geleneksel yöntemleri kullanan bireylerin oranının %63.9'u bu yöntemleri kullanırken doktora bildirmedikleri belirlendi. En yaygın kullanılan geleneksel yöntemler arasında manevi dualar (%51.5), soğan kürü (%17.0), fitoterapi (%16.0), hacamat (%16.5) ve incir kürü (%16.0) yer aldığı görüldü. Ayrıca, bal (%14.9), keçiboynuzu pekmezi (%12.4), avokado (%11.3) gibi doğal besin ürünlerinin de sıklıkla kullanıldığı saptandı. Gebelik için geleneksel bir yöntem kullananlar, kullanmayanlara göre anlamlı derecede daha yüksek GTT tutum puanlarına sahip olduğu belirlendi. Ortaokul mezunu olan katılımcıların ölçek toplam puanları, üniversite ve lisansüstü mezunlarına kıyasla daha fazlaydı. Ayrıca geniş aileye sahip olan ve akraba evliliği olan katılımcıların ölçek toplam puanları daha fazlaydı. Geliri giderinden az olan katılımcıların ölçek toplam puanları da benzer şekilde geliri giderine eşit ya da geliri giderinden fazla olanlara kıyasla daha yüksekti. Sonuç olarak, katılımcıların yaklaşık olarak yarıdan fazlasının geleneksel yöntem kullandıkları ve bu yöntemleri kullanan katılımcıların Geleneksel Tamamlayıcı Tıp Tutum Ölçeği toplam puanlarının da daha yüksek olduğu belirlendi. Geleneksel Tamamlayıcı Tıp Tutum Ölçeği toplam puanını eğitim, aile yapısı, gelir durumu ve akraba evliliği etkileyen faktörlerdendi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive and correlational manner to determine the traditional method use of individuals receiving infertility treatment and their attitudes towards traditional complementary medicine. The study was conducted in the in vitro fertilization center of a private hospital in Istanbul between February 2023 and June 2023. A total of 341 individuals, 233 infertile women and 108 men, were included in the study. The data of the study were collected with an introductory information form and the Traditional Complementary Medicine Attitude Scale. It was observed that the rate of infertile patients using a traditional method for pregnancy was 56.9%. It was determined that 63.9% of individuals using traditional methods did not report these methods to their doctors. The most commonly used traditional methods were spiritual prayers (51.5%), onion cure (17.0%), phytotherapy (16.0%), cupping (16.5%) and fig cure (16.0%). In addition, it was determined that natural food products such as honey (14.9%), carob molasses (12.4%) and avocado (11.3%) were frequently used. Those who used a traditional method for pregnancy had significantly higher GTT attitude scores than those who did not use it. The total scale scores of the participants who were secondary school graduates were higher compared to university and postgraduate graduates. In addition, participants with extended families and consanguineous marriages had higher scale total scores. Participants whose income was less than their expenses had higher scale total scores compared to those whose income was equal to their expenses or more than their expenses. As a result, it was determined that approximately more than half of the participants used traditional methods and that participants who used these methods had higher Traditional Complementary Medicine Attitude Scale total scores. Education, family structure, income status and consanguineous marriage were the factors affecting the Traditional Complementary Medicine Attitude Scale total score.