Devlet Malzeme Ofisi (1926-1980)
State Supply Office (1926-1980)
  1. Tez No: 873208
  2. Yazar: SELÇUK GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİ UNAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Devletlerin faaliyet sahalarının genişlemesi ve çeşitlenmesi, teknolojide ortaya çıkan gelişmeler, sunulan hizmetlerin artması gibi faktörler, kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu mal ve hizmetlerin sayısını ve çeşidini her geçen gün arttırmıştır. Bu durum karşısında devletler optimum kaynak kullanımı ile söz konusu ihtiyaçların karşılanmasına yönelmiş, merkezi satınalma kuruluşu yapılanmalarını ortaya çıkarmış ve bu yapılanmalar aracılığıyla on binlerce kişinin yapabileceği alımlar tek bir kurum aracılığıyla yapılabilmiştir. Türkiye'de de bu kuruluşların önemi hızlı bir şekilde kavranmış ve 1925 yılından itibaren merkezi ve toplu alımın ilk adımları atılmak suretiyle Maliye Bakanlığı bünyesinde Kırtasiye Başmemurluğu kurulmuştur. Bu gelişme Devlet Malzeme Ofisi'nin kuruluşuna giden sürecin ilk önemli adımı idi. Kırtasiye Başmemurluğu, takip eden yıllarda çeşitli dönüşümler geçirmiş, farklı isimler altında faaliyetlerini sürdürmüş ve gün geçtikçe etkinlik alanını genişletmiştir. Nihayetinde de 1954'te Devlet Malzeme Ofisi kurulmuş ve gerçek anlamda bir merkezi satınalma kuruluşuna dönüşmüştür. Bu çalışmada, Türkiye'nin merkezi satınalma anlayışının 1926-1980 yılları arasındaki gelişimi, dönüşümü ve kurumsallaşma serüveni, ekonomik alanda yaşanan gelişmelere de paralel olarak, birinci el kaynakların ışığında incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Factors such as the expansion and diversification of the fields of activity of governments, developments in technology, and the increase in services offered have increased the number and variety of goods and services needed by public institutions and organizations day by day. Under these circumstances, governments have headed towards meeting these needs with optimum resource use and have created central purchasing organization structures, through which, purchases that could be made by tens of thousands of people could be made through a single institution. In Türkiye, the importance of these organizations was recognized without any delay and as of 1925, the first steps of centralized and bulk purchasing was taken and the Chief Stationery Office was established within the Ministry of Finance. This development was the first important step in the process leading to the establishment of the State Supply Office. The Chief Stationery Office went through various transformations in the following years, continued its activities under different names and expanded its field of activity day by day. Eventually, the State Supply Office was established in 1954 and turned into a truly central purchasing organization. In this study, the development, transformation and institutionalization adventure of Türkiye's central purchasing approach between 1926 and 1980 is examined in the light of primary sources, in parallel with the developments in the economic field.