Fiziksel şiddet gören kadınların üst biliş ve duygu düzenleme güçlüklerinin Travma Sonrası Stres belirtileriyle ilişkisi
The relationships of metacognition and emotion regulation difficulties with Posttraumatic Stress symptoms in women subjected to physical violence
  1. Tez No: 873265
  2. Yazar: SULTAN SEYYİDE POLATER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK KOCATEPE AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Fiziksel şiddete maruz kaldığı için Mersin Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi'ne başvuran kadınlarda travma sonrası stres belirtileri (TSSB) ile üst biliş ve duygu düzenleme güçlüklerinin ilişkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın evrenini, Mersin ilinde ikamet eden ve fiziksel şiddete maruz kalan kişilerden 18 yaş üstü 117 kadın oluşturmaktadır. Araştırmada fiziksel şiddete maruz kalan kadınların üst-biliş düzeylerini belirlemek için“Üst Biliş Ölçeği-30”, duygu düzenleme güçlüklerinin düzeylerini ölçmek için“Duygu Düzenlemede Zorluklar Ölçeği”, kadınların travma sonrası stres belirtilerinin düzeyini ölçmek için“Travmatik Stres Belirtileri Ölçeği”ve araştırmacı tarafından düzenlenen Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. İlişkisel tarama yöntemi kullanılarak yapılan bu çalışmanın normal dağılım göstermesinden dolayı parametrik testlerle işlem yapılmıştır. Katılımcılardan elde edilen veriler, SPSS programı ile analiz edilmiştir. Fiziksel şiddete maruz kalan kadınlarda üst biliş alt boyutlarından olumlu inanç, bilişsel güven, kontrol edilmezlik ve tehlike, bilişsel farkındalık alt boyutunun anlamlı düzeyde yordamadığı fakat kontrol ihtiyacı alt boyutunun anlamlı düzeyde yordadığı bulunmuştur. Çalışmanın bir diğer bulgusuna bakıldığında duygu düzenleme güçlüğü ve travmatik stres belirtileri alt boyutları arasında anlamlı bir korelasyon tespit edilmiştir. Katılımcıların çalışma, medeni, eğitim, şiddet uygulayan ile ilişkisi ve şiddet görme sıklığı puanları ana değişkenlere göre farklılaşmadığı görülmüştür. Araştırmanın sonuçları ilgili alan yazın kapsamında tartışılarak ileride yapılacak çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the relationship between post-traumatic stress symptoms (PTSD) and metacognitive and emotion regulation difficulties in women who applied to Mersin Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi because they were exposed to physical violence. The universe of the research consists of 117 women over the age of 18 who are residents of Mersin province and who have been subjected to physical violence. The“Metacognition Scale-30”will be used to determine the metacognitive levels of women subjected to physical violence, the“Difficulties in Emotion Regulation Scale”will be used to measure the levels of emotion regulation difficulties, the“Traumatic Stress Symptoms Scale”was used to measure the level of post-traumatic stress symptoms of women and the researcher used the prepared Demographic Information Form was used. Data obtained from participants. The data obtained from the participants were analyzed with SPSS program. Parametric tests were used due to the normal distribution of this study, which was conducted using the relational screening method. It was found that positive belief, cognitive trust, uncontrollability and danger from the metacognitive sub-dimensions of women exposed to physical violence could not predict the cognitive awareness sub-dimension at a significant level, but the need for control sub-dimension predicted it at a significant level. Another finding of the study was that a significant correlation was detected between the difficulty in emotion regulation and traumatic stress symptoms sub-dimensions. It was found that the participants' work status, marital status, educational status, relationship with the perpetrator and frequency of violence scores did not differ according to the main variables. The results of the research were discussed within the scope of the relevant literature and suggestions were made for future studies.