Ergenlerin flört şiddetine yönelik görüş ve deneyimleri: Nitel bir araştırma
Adolescents' views and experiences of dating violence: A qualitative study
- Tez No: 873273
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN KARACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Flört şiddeti kişiler arası şiddet türleri içerisinde yer alan toplumsal bir sorundur. Flört şiddeti mağduriyeti bireyleri fiziksel, psikolojik, zihinsel, sosyal ve daha birçok açıdan olumsuz etkilemektedir. Ergenler arasında yaygın bir şekilde görülen flört şiddetinin nedenlerini, risk faktörlerini ve etkilerini anlamak önemlidir. Bu çalışmanın amacı ergenlerin flört şiddetine yönelik görüş ve deneyimlerinin incelenmesidir. Bu doğrultuda, gerçekleştirilen çalışmanın ergenler arasında yaşanan flört şiddetinin nedenlerini ve etkilerini anlama, flört şiddetini ergenlerin bakış açısıyla değerlendirme olanağı sunduğu düşünülmektedir. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden biri olan fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Mart 2024-Nisan 2024 tarihleri arasında, yaşları 15-18 arasında değişen, Bolu ilinde ikamet eden, 12 flört şiddeti mağduruyla yaklaşık 40 dakika süren derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiş olup analiz sonucunda 5 tema ortaya çıkmıştır. Bulgulara bakıldığında; ergenlerin en sık olarak psikolojik flört şiddetini tanımlamalarına rağmen ilişkilerinde psikolojik flört şiddetiyle karşılaştıklarında şiddeti fark edemedikleri ya da sevgi, kaybetme korkusu gibi nedenlerle şiddeti tolere ettikleri görülmüştür. Katılımcıların maruz kaldıkları flört şiddetini arkadaşlarıyla paylaştığında“her ilişkide olabilecek şeyler”şeklinde geri bildirim aldığı görülmüştür. Bu durum ergenler arasındaki flört ilişkilerinde yaşanan şiddetin yaygınlığını ortaya koymaktadır. Bazı kadın katılımcılar ilk flört ilişkilerinin ergenlik döneminde yaşandığını belirtmiş olup ilk ilişkilerinde şiddete maruz kaldıklarını dile getirmiştir. Bu durum ergenlik döneminin flört şiddetine maruz kalma açısından risk faktörü olduğunu göstermektedir. Destek alma süreçlerine ailelerini dahil eden ve bunun sonucunda profesyonel yardım alan ergenlerin flört şiddetinin olumsuz etkileriyle daha kolay baş edebildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dating violence is a social problem within the types of interpersonal violence. Dating violence victimization negatively affects individuals in many aspects including physical, psychological, mental, and social. Understanding the causes, risk factors, and effects of dating violence, which is common among adolescents, is important. The aim of this study is to examine the views and experiences of adolescents regarding dating violence. Accordingly, it is thought that the study provides an opportunity to understand the causes and effects of dating violence experienced among adolescents and to evaluate dating violence from the perspective of adolescents. The phenomenology design, one of the qualitative research designs, was used in the research. In-depth interviews lasting approximately 40 minutes were conducted with 12 victims of dating violence, aged between 15-18 years, residing in Bolu, between March 2024 and April 2024. The obtained data were analyzed using content analysis, resulting in the emergence of 5 themes. Looking at the findings, although adolescents most frequently defined psychological dating violence, it was observed that they could not recognize the violence in their relationships when they encountered psychological dating violence, or they tolerated the violence due to reasons such as love and fear of losing. When participants shared the dating violence they experienced with their friends, they received feedback such as“things that can happen in any relationship.”This situation reveals the prevalence of violence in dating relationships among adolescents. Some female participants stated that their first dating relationship occurred during adolescence and that they were subjected to violence in their first relationship. This indicates that the adolescent period is a risk factor for exposure to dating violence. It was determined that adolescents who included their families in the process of seeking support and consequently received professional help were better able to cope with the negative effects of dating violence.