Ülkelerin lojistik performansı ve karbon salınımlarının ekonomik büyüme ile ilişkisi
The relationship of countries' logistics performance and carbon emissions with economic growth
  1. Tez No: 873288
  2. Yazar: CANSU KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tez çalışmasında, ülkelerin lojistik performansı ve karbon salınımlarının ekonomik büyüme ile ilişkisi incelenmek üzere üç ana soruya yanıt aranmıştır: (1) Ülkelerin lojistik performansı refah seviyesini ne ölçüde etkiler (2) Ülkelerin lojistik performans endeksi kişi başı karbondioksit emisyonunu nasıl etkiler (3) Ülkelerin ekonomik büyümesi karbondioksit emisyonlarını nasıl etkiler. Araştırma, Dünya Bankası'nın 2010, 2012, 2014, 2016 ve 2018 yıllarına ait Lojistik Performans Endeksi'nin altı alt boyutu, kişi başı gayri safi yurt içi hâsıla, yeni iş kurulum skoru ve kişi başı karbondioksit emisyonu alanlarındaki verileri içeren 76 ülkeyi kapsamaktadır. Dünya Bankası ikincil verileri analizine dayanarak, teorik olarak sunulan hipotezler test edilmiştir. Model hipotezlerinin test edilmesinde“Yapısal Eşitlik Modeli”uygulanmıştır. Araştırmada ekonomik büyüme ve karbon salınımı arasındaki çok yönlü ilişkide lojistik performans gelişiminin kritik önemi incelenmiştir. Araştırma sonucunda lojistik performans endeksi alt boyutlarından altyapı, uluslararası sevkiyatlar ile yeni iş kurulum skorunun kişi başı gayri safi yurt içi hâsıla üzerindeki güçlü ve anlamlı ilişkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Aynı zamanda araştırma sonucunda lojistik performans endeksinin gümrükleme sürecinin verimliliği, lojistik hizmetlerin yeterliliği ve kalitesi, altyapı alt boyutlarının kişi başı karbondioksit emisyonu ile negatif ilişkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Ve bu analiz çevreci sürdürülebilir büyüme sağlanabilmesi, ekonomik faaliyetlerin çevresel etkilerini minimize ederek uzun vadeli sürdürülebilirliğin sağlanabilmesinde gümrükleme sürecinin verimliliği, lojistik hizmetlerin yeterliliği ve kalitesi, altyapı alt boyutlarının kritik önemi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to address three primary questions to examine the relationship between countries' logistics performance, carbon emissions, and economic growth: (1) To what extent does the logistics performance of countries affect their welfare levels? (2) How does the Logistics Performance Index of countries impact per capita carbon dioxide emissions? (3) How does the economic growth of countries influence carbon dioxide emissions? The research encompasses data from 76 countries, including the six sub-dimensions of the logistics performance index, GDP per capita, Score-starting a business, and carbon dioxide emissions per capita of World Bank's datas for the years 2010, 2012, 2014, 2016, and 2018. Based on analysis of secondary data from the World Bank,the theoretically presented hypotheses were tested.. The“Structural Equation Model”was applied to test the model hypotheses. The study examines the critical importance of logistics performance improvement in the multifaceted relationship between economic growth and carbon emissions. The findings reveal that the sub-dimensions of the logistics performance index, specifically infrastructure score, international shipments, and the Score-starting a business, have a strong and statistically significant relationship with per capita gross domestic product. Additionally, the research findings indicate that the efficiency of customs clearance process, the competence and quality of logistics services, and the infrastructure score sub-dimensions of the Logistics Performance Index have a statistically significant negative relationship with per capita carbon dioxide emissions. This analysis underscores the critical importance of the efficiency of customs clearance process, the competence and quality of logistics services, and infrastructure score sub-dimensions in achieving environmentally sustainable growth and ensuring long-term sustainability by minimizing the environmental impacts of economic activities.