Taşköprü Elekdağ Tarım İşletmesinde yetiştirilen buzağıların büyüme ve gelişme özelliklerinin incelenmesi
Investigation of growth and development characteristics of calves raised in Taşköprü Elekdağ Agricultural Enterprise
- Tez No: 873290
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ TÜZEMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Zooloji, Genetics, Zoology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu araştırma Kastamonu/Taşköprü ilçesinde Özel Elekdağ Tarım İşletmesinde 01.01.2023- 31.12.2023 arasında doğan 192 Siyah Alaca (Holstein) ve 348 Simmental (Sarı Alaca) olmak üzere toplam 540 adet buzağının doğum ağırlığı, sütten kesim ağırlığı ve günlük ağırlık artışının incelemesi amacıyla yapılmıştır. Bu özellikleri etkileyen çevresel faktörler: cinsiyet, ırk, buzağılama mevsimi, kolostrum içme şekli olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak ortalama doğum ağırlığı, sütten kesim ağırlığı ve günlük canlı ağırlık artışı sırasıyla 36,47±0,182 kg, 90,16±0,601 kg, 0,73±0,008 kg/gün olarak tespit edilmiştir. Erkek buzağıların doğum ağırlığı ortalaması 37,71±0,302 kg, dişi buzağıların ise 35,41±0,197 kg olarak ölçülmüştür. Sütten kesim ağırlığı ortalaması erkeklerde 93,79±0,916 kg, dişilerde ise 87,08±0,749 kg bulunmuştur. Günlük canlı ağırlık artışı ortalamaları erkeklerde 0,76±0,013 kg/gün, dişilerde ise 0,71±0,011 kg/gün' dür.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the birth weight, weaning weight and daily weight gain of a total of 540 calves, including 192 Holstein and 348 Simmental calves, born between 01.01.2023 and 31.12.2023 at the Private Elekdağ Agricultural Enterprise in Kastamonu/Taşköprü district. has been made. Environmental factors affecting these characteristics were determined as: gender, breed, calving season, and colostrum drinking method. As a result, the average birth weight, weaning weight and daily live weight gain were determined as 36.47±0.182 kg, 90.16±0.601 kg, 0.73±0.008 kg/day, respectively. The average birth weight of male calves was measured as 37.71±0.302 kg, and that of female calves was 35.41±0.197 kg. The average weaning weight was found to be 93.79±0.916 kg in males and 87.08±0.749 kg in females. The average daily live weight gain is 0.76±0.013 kg/day for males and 0.71±0.011 kg/day for females.