Turistlerin sakin şehir deneyim bileşenlerinin netnografik analizi: Aday destinasyonlara öneriler
Netnographic analysis of tourists' cittaslow experience components: Suggestions for candidate destinations
- Tez No: 873314
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Cittaslow hareketi ilk olarak 1999 yılında, İtalya'nın Chianti bölgesindeki Greve kasabasının Orvieto tiyatrosunda, yavaş yemek felsefesini benimsemiş dört küçük kasabanın (Greve in Chanti, Orvieto, Bra, Positano) belediye başkanları ve yavaş yemek hareketinin lideri Carlo Petrini önderliğinde ortaya çıkmıştır. Türkiye'de ise 2009 yılında İzmir'in Seferihisar ilçesinin sakin şehirler ağına katılması ile başlamıştır. Günümüzde sakin şehirler turizm sektöründe önemli bir popülariteye sahiptir. Bu tür destinasyonlar, turistlerin günlük hayatın stresinden uzaklaşarak dinlenme ve kendilerini yeniden şarj etme fırsatı buldukları huzurlu ortamlar sunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, sakin şehirlerdeki turist deneyiminin temel bileşenlerini netnografik bir analiz çerçevesinde incelemek ve gelecekte sakin şehir olmak isteyen destinasyonlara yönelik öneriler sunmaktır. Bu araştırmada, nitel analiz yöntemlerinden netnografi analizi kullanılmıştır. Netnografi, internet üzerinde yer alan online toplulukları incelemek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu kapsamda, TripAdvisör uygulaması üzerinden, Cittaslow Türkiye resmi sitesindeki, Türkiye'de yer alan 22 şehrin“Cittaslow”ünvanı aldıkları tarihlerden itibaren ziyaret eden turistlerin yorumları kodlanarak incelenmiştir. Kodlanan veriler, MAXQDA Programı aracılığıyla incelenerek, kelime frekansı analizleri, kodlama istatistikleri analizleri, kod dağıtım analizleri ve sakin şehirler ve turist deneyimi bileşenleri analizleri yapılmıştır. Sonuç olarak, sakin şehirlerde en çok görülen turist deneyimi bileşenleri; hedonizm (keyif, eğlence ve rahatlama), yerel kültür (gastronomik kültür ve yerel halk), yenilenme (canlanma ve rahatlama) ve katılım (etkinliklere katılma) olarak görülürken; en az görülen bileşenler ise, anlamlılık (bireysel edinimler ve kişisel gelişim), bilgi (entelektüel gelişim, kültürel gelişim ve yeni bilgiler), yenilik (rutinden kaçış, heyecan ve macera, can sıkıntısını azaltma) ve olumsuz deneyim olarak şikayetler belirlenmiştir. Ayrıca cittaslow şehirlerin turistler tarafından sıkça tavsiye edildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Cittaslow movement first emerged in 1999 in the Orvieto theater of the town of Greve in the Chianti region of Italy, under the leadership of the mayors of four small towns that adopted the slow food philosophy (Greve in Chanti, Orvieto, Bra, Positano) and the leader of the slow food movement, Carlo Petrini. In Turkey, it started in 2009 when Izmir's Seferihisar district joined the cittaslow Cities network. Today, quiet cities have significant popularity in the tourism sector. Destinations with the title“slow city”offer peaceful environments where tourists have the opportunity to relax and recharge themselves away from the stress of daily life. This research aims to investigate the fundamental elements of the cittaslow city visitor experience through a netnographic analysis and provide recommendations for future cittaslow city locations. In this research, netnography analysis, one of the qualitative analysis methods, was used. Netnography is widely used to study online communities on the internet. In this context, the comments of tourists who visited 22 cities in Turkey from the dates they received the“Cittaslow”title on the official website of Cittaslow Turkey through the TripAdvisor application were coded and examined. The MAXQDA Program was used to analyze the coded data and analyses of word frequency, coding statistics, code distribution, slow cities, and tourist experience components were carried out. As a result, the most common tourist experience components in Cittaslow cities are hedonism (pleasure, entertainment and relaxation), local culture (gastronomic culture and local people), regeneration (revival and relaxation) and participation (participation in events), while the least common components are meaningfulness (individual achievements and personal development), knowledge (intellectual development, cultural development and new information), innovation (escape from routine, excitement and adventure, reducing boredom) and complaints as negative experience. Additionally, it has been discovered that visitors frequently suggest cittaslow cities.