Clinical and hematological estimations for psoriasis severity that correlated with CCHCR1 gene sequencing polymorphism for patients with Psoriasis arthritis
Psorıasıs artrıtlı hastalarda CCHCR1 gen dizileme polimorfizmi ile ilişkili Psoriasis şiddeti için klinik ve hematolojik tahmin
- Tez No: 873365
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ADEM, PROF. DR. ABDULSAMİE ALTAEE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yaygın kronik otoimmün ve inflamatuar hastalıkların çoğu, çoğunlukla birden fazla idiyopatik nedeni olan sedef artritidir (PsA). Mevcut çalıĢmamız tüm grup deneklerinde serum biyokimyasal ve hematolojik parametreler arasında olumlu bir anlamlı değiĢiklik elde ediyordu. Bu mevcut vaka kontrol çalıĢmamıza iki grup (50 hasta ve 40 sağlıklı kontrol) için kaydolduk. Klinik ve biyokimyasal parametreler D3 Vitamini, K2 Vitamini, s ile temsil edildi. ürik asit, Adiponektin, Tümör Nekroz Faktörü – α, CRP, GSH/GSSG oranı, ELISA, HPLC, spektrofotometrik ve ELFA gibi birden fazla teknikle yapılır. Tüm bu değerlendirmelerde hasta ve kontrol sağlıklı grupları arasında belirgin bir değiĢiklik görülmektedir. Ayrıca bir hasta grubuna ait (rs3130453) SNP'sinde açık ve anlamlı bir polimorfizm ile ortaya çıkan (CCHCR1 Geni) genetik parametre sonuçları, PCR (REFLIP) tipi ile yapılan istatistiksel olarak da gösterilmiĢtir. PsA grubunda artıĢ gösteren serum ürik asit, adiponektin, TNF-α, CRP, ESR ve GSSG parametrelerinin belirgin olarak etkilendiği ve yükselme düzeyleri sağlıklı grupta da normal düzeyde bulundu. Bir PsA grubunda serum D3 Vitamini, K2 Vitamini ve GSH düzeylerinde azalmanın yanı sıra, ikinci grupta da normal düzeylerde bulundu. Ortaya çıkan ve mevcut çalıĢma sonuçlarımız eĢleĢtirildikten sonra hasta grubunda oksidatif stresin nihayet yükseldiği ve GSH/GSSG oranının düĢük olduğu sonucuna varılacaktır. PsA tanısı konulan vakaların zayıf kontrolü, hastalık (PsA) patogenezi ve alevlenmeleri için aile riskine ve tetikleyici gen faktörlerine de katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
Most of the prevalent chronic autoimmune and inflammatory diseases is a psoriasis arthritis (PsA), that is a mostly with a multiple idiopathic cause. Our present study was gaining a positive significance changes between the serum biochemical and the hematological parameters for all group subject's. We enrolled at this our present case control study, for two groups (50 patients and 40 healthy control). Clinical and biochemical parameters were represented by a Vitamin D3, Vitamin K2, s. uric acid, Adiponectin, Tumor Necrosis Factor – α, CRP, GSH/GSSG ratio, that done by more than one technique like ELISA, HPLC, spectrophotometric and ELFA. All of these evaluations with a clear change between the patients and control healthy groups. As well as the genetic parameter results of a (CCHCR1 Gene) that's revealed also with a clear and significant polymorphism for the (rs3130453) SNP for a patient's group that show statistically, that done by a PCR (REFLIP) type. Apparently affected and elevation levels of serum uric acid, adiponectin, TNF– α, CRP, ESR and GSSG parameters that been increases for the PsA group also were found a normal level in healthy group. As well as a decrease in the levels of serum Vitamin D3, Vitamin K2 and GSH for a PsA group and also been normal levels in the second group. Due to our revealed and present study results, after matching oxidative stress will be concluded finally elevated and GSH/GSSG ratio found low for patients' group. The poor controlling for the PsA diagnosed cases also may contributed with the family risk and triggering genes factors, for disease (PsA) pathogenesis and exacerbations.