Sosyal medya pazarlama aktivitelerinin marka sadakati üzerindeki etkisi: E-ticaret şirketi üzerinde bir uygulama
The effect of social media marketing activities on brand loyalty: An application on e-commerce company
- Tez No: 873378
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, İşletme, International Trade, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüzde markaların çoğu geleneksel medya platformlarının içerik üretme ve kampanya yayınlama süreçlerinin zorlayıcı ve maliyetli olduğunu düşündükleri için sosyal medyayı tercih etmektedir. Bu nedenle, işletmeler sosyal medya pazarlama stratejilerine eskisinden daha fazla önemsemektedir. Ayrıca işletmeler satış oranını ve karlılığını artırmak için marka sadakatine de özel önem vermek zorundadır. Bu noktada, bulunduğumuz zamanda pazarlamayla marka sadakati arasında oldukça yakın bir ilişkinin varlığından söz etmek mümkündür. Bu araştırmada, sosyal medya pazarlama aktivitelerinin marka sadakati üzerindeki etkisi İran'daki bir e-ticaret şirketi üzerinde ölçümlenmektedir. Bu çalışmada verilerin toplanması için nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır ve araştırma ilişkisel tarama modelinde desenlenmiştir. İlişkisel model, bir ya da birden fazla değişken arasında ilişkinin belirlendiği modeldir. Bu araştırma özelinde, Katılımcıların Sosyal Medya Pazarlama Aktiviteleri düzeyleri ile Marka Sadakati seviyeleri arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, most of the brands prefer social media because they find the process of producing content and publishing campaigns on traditional media platforms to be challenging and costly. Therefore, businesses are paying more attention to social media marketing strategies than ever before. In addition, businesses have to pay special attention to brand loyalty in order to increase sales and profitability, because marketing and brand loyalty have a very close relationship in our time. In this research, the impact of social media marketing activities on brand loyalty is measured on an e-commerce company in Iran. In this study, quantitative research method was used to collect data and it was designed in the relational survey model. The relational model is a model in which the relationship between one or more variables is determined. In this study, the relationship between the levels of Social Media Marketing Activities and Brand Loyalty levels of the participants was examined.