Submandibüler gland siyalolitiyazisolgularında kombine siyalendoskopiyaklaşım sonuçlarımız
Outcomes of combined sialendoscopy approach incases of submandibular gland sialolithiasis
- Tez No: 873405
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Siyalolitiyazis non-neoplastik tükürük bezi hastalıklarının en sık sebebidir. Siyalolitiyazisin tedavisinde siyalendoskopinin kullanımı ile bez eksizyonu önemli oranda azalmıştır. Buna rağmen büyük taşların ve beze yakın, proksimal kanaldaki taşların tedavisi sorun olmaya devam etmiştir. Kombine siyalendoskopi 2007 yılında Francis Marchal tarafından tanımlanmıştır ve bu yöntemin avantajı sadece palpasyon ile değil siyalendoskopi ile görüntülenebilen taşlarda kullanılabilmesidir. Hem stenotik kanallarda uygulanabilmesi hem de taşın distalindeki kanalın değerlendirilip tedavi imkanı sunması bu yöntemi değerli kılmaktadır. Tedavi etkinliğinin değerlendirilmesi taşın çıkarılması, hastaların semptomlarındaki gerileme ile ölçülmekte iken son yıllarda anketler ile hastaların yakınmaları ve bunun yaşam kalitesine etkisi ölçülmeye başlamıştır. Çalışmamızda submandibüler bez siyalolitiyazis nedeniyle kombine siyalendoskopi yapılan 79 hastanın 77'sinde (%97) taş çıkarılmıştır. MSGS (Multidisciplinary Salivary Gland Society) anketi ile yaşam kalitesi de dahil olmak üzere kserostomi ve siyaladenit semptom yükü belirlenebilmekte; preoperatif ve postoperatif değerlendirme yapılabilmektedir. Çalışmamızda hem toplam MSGS skorlarının hem kserostomi ilişkili skorların hem de siyaladenit ilişkili skorların preoperatif ve postoperatif karşılaştırmasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Ek hastalığı olan veya tükrüğü etkileyen ilaç kullanan hastalardaki kserostomi skorlarındaki kazanç ek hastalığı olmayan veya tükrüğü etkileyen ilaç kullanmayan hastalara göre daha fazla bulunmuştur. Bu çalışma kombine siyalendoskopinin submandibüler bez siyalolitiyazis tedavisinde son derece etkili bir yöntem olduğunu, taşların çıkarılmasında yüksek başarı oranına ve hasta memnuniyeti açısından önemli avantajlara sahip olduğunu göstermektedir. Çalışmamızda özellikle ek hastalığı olan veya tükürük fonksiyonunu etkileyen ilaçlar kullanan hastalarda daha etkili olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Sialolithiasis is the most common cause of non-neoplastic salivary gland diseases. The utilization of sialendoscopy in the treatment of sialolithiasis has significantly reduced the need for gland excision. Despite these advancements, the management of large stones and those situated proximally within the duct near the gland remains challenging. Combined sialendoscopy, first described by Francis Marchal in 2007, offers a significant advantage over traditional methods. This technique is beneficial not only for stones that can be palpated but also for those that can be visualized using sialendoscopy. Its applicability in stenotic ducts and its capacity to evaluate and treat the duct distal to the stone render this method particularly valuable. The effectiveness of sialolithiasis treatment has traditionally been assessed by stone removal and symptom resolution. Recently, patient-reported outcomes and quality of life measurements have gained importance. The Multidisciplinary Salivary Gland Society (MSGS) questionnaire has been used to quantify the symptom burden of xerostomia and sialadenitis, facilitating both preoperative and postoperative evaluations. In our study, we performed combined sialendoscopy on 79 patients with submandibular gland sialolithiasis. Stones were successfully removed in 77 patients, yielding a success rate of 97%. The MSGS questionnaire used to assess xerostomia and sialadenitis symptom burden, including quality of life. Our findings indicated statistically significant improvements in total MSGS scores, as well as xerostomia-related and sialadenitis-related scores, when comparing preoperative and postoperative results. Notably, patients with comorbid conditions or those taking medications affecting saliva exhibited greater improvements in xerostomia scores compared to patients without such conditions or medications. The study demonstrates that combined sialendoscopy is a highly effective treatment modality for submandibular gland sialolithiasis, with a high success rate in stone removal and significant improvements of patient-reported outcomes. This method proves particularly beneficial for patients with complex medical histories or those on medications influencing salivary function.